Bilgisayar MühendisliğiKariyer Önerileri

Bilgisayar Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Bilgisayar Mühendisliği Nedir: Temel bilgisayar programlarıyla, yazılımla, ağ ile, algoritmalar ve teknoloji ile uğraşan bir mühendislik alanıdır. 21. yüzyılda popülerliği git gide artan ve kendinizi geliştirdiğiniz taktirde çok güzel paralar kazandırabilecek bir meslek grubudur.

Önü açık olmakla birlikte; bu meslek grubu günümüz teknolojik şartlarından ötürü hemen hemen tüm alanlarda kendisine ihtiyaç duyulan bir yıldız gibidir. Üstelik işin güzel tarafı bununla da sınırlı kalmıyor; bu mühendislik alanı “geleceğin mesleği” olarak da nitelendiriliyor.

-Reklam-

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Öncelikle yanlış algıları yıkarak işe başlayalım. Bilgisayar mühendisliği deyince aklınıza tabi internet kafe sahipleri, bilgisayar tamircileri, asosyal gençler, sosyal medya fenomenleri veyahut şu fotoğraftaki gibi çeşitli girişimciler falan aklınıza gelmesin:

Bilgisayar Mühendisliği Hakkında Yanlış Ön Yargılar
Bilgisayar Mühendisliği Hakkında Yanlış Ön Yargılar

Bilgisayar Mühendisleri Ne İş Yapar?

Bilgisayar mühendisliği mezunları çoğunlukla bilişim teknolojileri üzerine çalışır. Bilişim teknolojileri olarak adlandırılan bu alan kendi içerisinde şu alt gruplara ayrılmaktadır:
— Bilgisayar ağları ve internet
— Yazılım ve programlama
(Ayrıca Bakınız: Programlama Nedir?)
— İşletim sistemleri
— Donanım
— Veri yapıları

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar?
Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar?

Asıl güzel noktaya geliyorum, bilişim teknolojileri günümüzde hemen hemen her alanda kullanıldığı için pek çok alanda iş bulabilirsiniz. Mesela başta yazılım sektörü olmak üzere savunma sanayi, eğitim, finans, sağlık, medya, otomotiv, ticaret, inşaat, enerji ve hatta gıda sektörlerinde bile iş bulabilirsiniz.

Daha güzel olanı ney biliyor musunuz? Teknoloji ilerledikçe, bilgisayarların hayatımızdaki yeri ve önemi artıyor. Bu sebeple her geçen gün bu alana dair yeni iş olanakları doğuyor ve bu gidişle de doğmaya da devam edecek.

-Reklam-

         
Bilgisayar Mühendisleri Ne İş Yapar?
Bilgisayar Mühendisleri Ne İş Yapar?

Geleceğin Mesleği Bilgisayar Mühendisliği

Malumunuz devir teknoloji devri. Artık neredeyse her alanda teknolojinin nimetlerinden faydalanılıyor, özellikle de yazılım ve bilgisayar teknolojilerinden. Uzmanlar bu durumun git gide daha da artacağını düşünüyor. İşte bu sebeple uzmanlar bu mesleğin; geleceğin meslekleri arasında olduğu düşünüyor.
(Ayrıca Bakınız: Geleceğin Meslekleri Nelerdir?)

Özgün Bir Örnek: Yakın bir gelecekte siber savaşlar öyle bir hal alacak ki, hackerler de ülkelerin silahları ile gövde gösterisi yaptığı askeri geçit törenlerinde açıkça yer alacak. Bu durum aşağıdaki görselde çok güzel bir şekilde ifade edilmiş:

Bilgisayar Mühendisliği Geleceğin Meslekleri Arasındadır
Bilgisayar Mühendisliği Geleceğin Meslekleri Arasındadır

Peki neden? Son teknoloji silahların çoğunda özel yazılımlar var ve bilin bakalım bu yazılımları kim yazıyor / kontrol ediyor? Mesela KORAL gibi radar körelen son teknoloji siber aletler.

-Reklam-

Bilgisayar Mühendisliğinin Avantajları

Gel gelelim “Neden bu mesleği seçeyim?” sorusunun cevaplarına;
✅ Sıfır sermaye ile de para kazanmanın mümkün olması
✅ Teknolojinin olanakları ile iç içe olması
✅ Çağımıza hitap ettiği için önünün açık olması ve “geleceğin mesleği” olarak değerlendirilmesi
✅ Diğer mühendisliklere göre pek çok sektörde iş bulabilme imkanının daha fazla olması
✅ Kendinizi geliştirdiğiniz ve girişimci olduğunuz taktirde çok güzel paralar kazandırabilecek olması
✅ Hayatın içerisinden ve pek çok sektörle alakalı bir alan olması
✅ Ve niceleri…

Bilgisayar Mühendisliği Doğrudan Hayatın İçerisinden Bir Meslek Dalıdır
Bilgisayar Mühendisliği Doğrudan Hayatın İçerisinden Bir Meslek Dalıdır

Bilgisayar Mühendisliğinin Dezavantajları

Şimdi de dürüst bir şekilde bu mesleğin kötü yönlerinden ve kimi zorluklarından bahsedelim:

Üst Düzey Radyasyon Tehlikesi: Çalışmanız genellikle masa başında ve bilgisayarlar ile olacağından ötürü bolca radyasyona maruz kalırsınız. Bu sebepten dolayı ilerleyen yaşlarda beyin fonksiyonlarında gerileme olmaması için spor yapmanız, güzel beslenmeniz gerekir.
(Ayrıca Bakınız: Sporun Faydaları Nelerdir?)
(Ayrıca Bakınız: Çarpıcı Örneklerle Doğru Beslenme)

Olası Sağlık Sorunları: Masa başında hareketsizliğe ve yanlış oturma şekline bağlı olarak boyun fıtığı, bel fıtığı gibi iskelet sistemi rahatsızlıkları ve yine benzer sebeplerle göz rahatsızlıkları yaşayabilirsiniz.

-Reklam-

         
Bilgisayar Mühendisliği Bir Takım Sağlıksal Riskleri Barındırır
Bilgisayar Mühendisliği Bir Takım Sağlıksal Riskleri Barındırır

Ne Kadar Ekmek O Kadar Köfte: Kendinizi yeterince geliştirmez iseniz beklediğiniz kadar yüksek paralar kazanamazsınız. Sadece parası ve geleceği için bu mesleği seçerseniz beklemediğiniz kadar çabuk bıkmanız ve “Bu nasıl bir şey?” demeniz olasıdır.

Kod Hatası Bulmak: Bu alanın en kanser, en sinir bozucu ve zamanınızı sülük gibi emen ama aynı zamanda bir o kadar da eğlenceli olan ve çözdüğünde kişiyi mutluluktan uçuran yönü budur. Tıpkı şurada anlatıldığı gibi:
(Ayrıca Bakınız: Hata Ayıklama (Debugging) Nedir? Nasıl Yapılır?)

Bilgisayar Mühendisliği Eğitiminin En Zor Yanı Kod Hatası Ayıklamaktır
Bilgisayar Mühendisliği Eğitiminin En Zor Yanı Kod Hatası Ayıklamaktır

Bilgisayar Mühendisliği Alanında Gelir ve Maaşlar

Eğer Türkiye’nin en güzel Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden birisine (ODTÜ, Boğaziçi, Bilkent,…) gider ve orada kendinizi güzelce geliştirirseniz çok güzel paralar kaldırabilirsiniz, önünüz açıktır. Ama herkes güzel para kaldıracak diye bir kaide de yok!

Sadece çok para kazanma hevesi ile ortalama bir üniversitenin bu bölümünü seçerseniz çok ciddi şekilde yanılırsınız. Piyasadaki ortalama maaş genellikle asgari ücretin iki katı şeklindedir. O maaştaki artış ve maaş yüksekliği çalıştığınız yere bağlıdır. Çalıştığınız yer ise kendinizi ne kadar geliştirmiş olduğunuza bağlıdır.

Bilgisayar mühendisliği bölümünü düşünmenize sebep olan eğer şu tarz bir hayal ise, sizlere iyice araştırma yapmanızı ve her şeyi ince ince hesap etmenizi öneriyoruz:
(Ayrıca Bakınız: Doğru Meslek Seçiminin Önemi)

Programlama Konusunda Herkesin Ortak Hayali
Programlama Konusunda Herkesin Ortak Hayali

Ben Bilgisayar Mühendisi Olmalı Mıyım?

Devamlı yarış halinde, bir kendini geliştirme maratonu içinde olmayı kaldıramayacak iseniz
Emek verip öğrendiğiniz bazı şeyleri çöpe atıp; yeni, deneyiminiz olmayan şeylere yönelmek sizi yoracak ise
Rahat rahat arkanıza yaslanıp çalışmak yerine beyninizin sınırlarını zorlamak sizin için fazla gelecekse
Ben zaten üniversite sınavına hazırlık sürecinde bu kadar çalıştım, artık hayatta kendimi bu kadar yormak istemiyorum diyorsanız
(Ayrıca Bakınız: Üniversite Sınavına Hazırlık Önerileri)
Ve en önemlisi bu bölüme hevesli olmadan, istemeden, sevmeden sadece parasının iyi olduğunu “duyduğunuz” için girmeyi düşünüyorsanız bilgisayar mühendisliği okumayınız. 

-Reklam-
Bilgisayar Mühendisliği Nedir?
Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar Mühendisliğinde Nasıl Başarılı Olunur?

A- Okul Başarısı İçin Sizde Olması Gereken Nitelikler

1) İlgili Olmak: Bilgisayarlara, programlara, yazılıma, teknolojik aletlere ilgili olmalısınız. Aksi taktirde bu bölüm sizin için işkenceye dönüşebilir.

2) Yüksek Öğrenme İsteği: Çok istekli olmalısınız, zorluklar karşısında pes etmemelisiniz. Tabii hevesinizin de çabucak kırılmaması lazım. Bilgiye aç olmak da önemli, açıkçası öğrenme, araştırma isteği ile yaşamalısınız.

Çünkü bilgisayar mühendisliği sürekli kendini geliştirmeye dayanmaktadır. Bilgisayar mühendisliği ve bilgisayar biliminin kapsadığı konuları gösteren şu tabloya bir bakar mısınız?

Bilgisayar Bilimi ve Bilgisayar Mühendisliği Konu Dağılımı
Bilgisayar Bilimi ve Bilgisayar Mühendisliği Konu Dağılımı

3) İngilizce Bilgisi: İngilizceyi çok iyi bilmeniz lazım zira teknolojik araçlar ve yazılım dillerinin neredeyse tamamı İngilizce üzerine. Size her alanda lazım olacak İngilizce.

4) Matematik ve Fizik Bilgisi: Bu derslerle aranız iyi olmalı. Özellikle matematik size gerçek hayatta da lazım olacak.

Bilgisayar Mühendisliği Alanında Matematik, Fizik, Türkçe ve İngilizce Ne İşimize Yarar?
Bilgisayar Mühendisliği Alanında Matematik, Fizik, Türkçe ve İngilizce Ne İşimize Yarar?

B- İş Hayatı Başarısı İçin Sizde Olması Gereken Nitelikler

.#. Olası problemleri iyi analiz edip, bunlara hızlıca pratik çözüm önerileri sunabilmelisiniz. Unutmayın ki pratik zeka hayat kurtarır.
.#. Analitik düşünme ve problem çözme yeteneğine sahip olmanız gerektiğini belirtmiyorum bile. Zaten programlamanın temel amacı günlük hayattaki problemleri çözmektir.
.#. Olabildiğince erken yaşlardan itibaren araştırın, deneyin, gelişin, öğrenin, alanınızda uzmanlaşmaya bakın. Kendinizi geliştirerek alanınızda uzmanlaşmak daha yüksek katma değer ve daha çok gelir demektir.
(Ayrıca Bakınız: Kendini Geliştirme Yöntemleri [Rehber])
.#. Çeşitli konu ve alanlardaki bilgi birikiminizi anlamlı bir şekilde bir araya getirip, yani sentez yapıp günümüz ve geleceğin ihtiyaçlarına dair özgün ve başarılı fikirler üretebilmeniz gerekir.

-Reklam-

Bilgisayar Mühendisliği Yaratıcılık Gerektirir
Bilgisayar Mühendisliği Yaratıcılık Gerektirir

Bilgisayar Mühendisliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: İyi bir üniversiteye gidince güzel maaşla işimiz hazır mı yani?

Asla asla asla! İstersen Türkiye’nin en iyi üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümü kazanmış ol. Sizi asıl ileriye taşıyacak olan şey ortaya koyduğunuz projeleriniz ve icraatlarınız olacaktır.

“Üniversiteyi kazandım zaten yeah artık raadım” derseniz çok pis toslarsınız. Sırf parası için bölümü seçerseniz çok pis toslarsınız. Bizden uyarması… Üniversitede size nasıl araştırmanız, öğrenmeniz ve icra etmeniz gerektiği mükemmel bir şekilde öğretiliyor zaten. Sonrası sizin saha performansınıza kalmış.

Soru: Bilgisayar mühendisliği madem kendini geliştirmeye dayanıyor, o zaman iyi üniversiteye gitmenin bir anlamı kalmıyor. Bu durumun esprisi nedir?

✅ İyi üniversite iyi ve size benzer, vizyon sahibi, gelişim heveslisi kitle demektir. Hem atalarımız ne demiş, bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Böyle insanların arasında olmak “öyle olmasanız bile” sizi onlara benzetecektir.
✅ İyi üniversite demek iyi imkanlar demektir. Bu da kendinizi geliştirmenizi daha kolay yoldan yapmanız demektir.
✅ İyi üniversite demek, toplumda (aynı zamanda iş verenlerin gözünde) güzel bir etiket demektir. Bu da iyi bir üniversitede bu bölümde okuyan bir öğrencinin diğer üniversitelerde bu bölümü okuyan öğrencilere göre daha çok staja çağrılması ve üstteki yüksek maaşları almasına ön ayak olmak demektir.
✅ Ayrıca kendini geliştirmenin önemli olmasının sebebi, alanla ilgili konuların çokluğu ve çeşitliliğidir.
Programlama, Siber Güvenlik, Hackerlik, Yapay Zeka Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün Alt Alanlarıdır
Programlama, Siber Güvenlik, Hackerlik, Yapay Zeka Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün Alt Alanlarıdır

Soru: Bu bölümün kimi bölümler gibi balon olmasının ihtimali nedir? Neden bu bölüme ilgi bu denli fazla?

Bununla ilgili ünlü bir forumda çok güzel bir tartışma konusu var. İsterseniz oraya bakabilirsiniz:
Kardeşçe Tartışıyoruz: Bilgisayar Müh. Balondur Diyenler Buraya (Forum Donanım Haber)

Sorunun cevabı tabi bununla sınırlı kalmıyor. Televizyon, sosyal medya ve benzeri kitle iletişim araçları ile bu bölümün özendiriciliği arttırılmaktadır. Bunun yanı sıra yeni jenerasyonda teknoloji ile etkileşim (her ne kadar yanlış bir uygulama olsa da) ilk yaşlardan itibaren başladığı için gençlerin teknolojiye ve özellikle bilgisayara ilgili hayli fazla. Bu durum da bilgisayar mühendisliği bölümüne olan talebi arttırıyor.

Soru: Yazının en başında belirttiğiniz İnternet kafe sahipleri, bilgisayar tamircileri, asosyal gençler bilgisayar mühendisi olamaz mı?

Tabi ki de olabilirler ama toplum genelinde bir takım tarz çeşitli yanlış algılar mevcut, onlara dikkat çekmek istemiştik. Mesela:
Bilgisayar Mühendisliği Çalışma Alanına Yeni Ufuklar Katmak (!)
Bilgisayar Mühendisliği Çalışma Alanına Yeni Ufuklar Katmak (!)

Soru: Bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği aynı şeyler midir?

Hayır aynı şeyler değildir ama benzerdir diyebiliriz. Bilgisayar mühendisliğinde hem donanım hem yazılım dersleri görürsünüz fakat yazılım mühendisliğinde genellikle detaylı yazılım dersleri verilir. Yazılım mühendisliği hakkındaki rehberimizi okumanızı öneriyoruz.
(Ayrıca Bakınız: Yazılım Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?)

Soru: Bilgisayar mühendisliği alanında yurt dışı imkanları nasıldır?

Gerek potansiyel gelir, gerek çağın gereklilikleri, gerek de iş imkanlarının bolluğu açısında yurt dışı imkanlarının güzel olduğu bölümlerden bir tanesidir diyebiliriz.

Ünlü üniversitelerimizdeki gündelik yaşam ve bilgisayar mühendisliği bölümü eğitimi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz “ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Rehberi” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Bilgisayar mühendisliği nedir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

47 Yorum

  1. Gerçekten de çok güzel bir yazı olmuş. Hiç bilgi birikimine sahip olmadan gidildiğinde insanın bambaşka bir evrendeymiş hissine kapılmasına sebep olan bir bölüm. Dünyada binlerce insan yazdıkları tek satır kodla hatta bazen yazmadıkları tek satır kodla diğer insanların hayatlarını etkiliyor, alışanlıklarını değiştiriyor. Bunun seyircisi olmaktansa bir parçası olmak çok daha güzel bence. Evet zor ve apayrı bir düşünme becerisi gerektirsede beyninin her bir kıvrımının çalıştığına şahit olmak isteyenler için harika bir meslek. Öğrenmeye aç olmanız ve sürekli olarak sektörü takipte kalmanız gerekli. Bu da sonu gelmeyen bir öğrenme süreci demek. Sürekli değişen dünyada sürekli olarak beynini dinç tutmayı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı