-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

İlginç BilgilerMemleket Meselesi

Zam Nedir? Nasıl Gizli Zam Yapılır?

-Reklam-

Nasıl zam yapılır? Sizce zam sadece haberlerdeki duyduğumuz gibi fiyat artışıyla mı yapılıyor? ASLA! Öyle yöntemler var ki, insanların çoğunun ruhu bile duymadan tereyağından kıl çeker misali gizli zam yapabiliyorsunuz.

Gizli zam veya nam-ı diğer örtülü zam tepki çekmemek için çeşitli yollarla çaktırmadan yapılan zamlardır. Ağzınızı açık bırakacak, “Bunu da mı düşünmüşler OHA!” diyeceğiniz örneklere hazır olun.

-Reklam-

Eğer bir ürünü / hizmeti düzenli almıyor ve üstelik dikkatli de değilseniz fark etmeniz oldukça zordur. Gelin çoğumuzun daha önce adını bile duymadığı gizli zam yöntemlerinden bahsedelim.

Zam Değil Fiyat Güncellemesi Bir Kere, Ayıp Oluyor Ama Lütfen
Zam Değil Fiyat Güncellemesi Bir Kere, Ayıp Oluyor Ama Lütfen
Anlamayanlar İçin Tam Tersi Olmalıydı
Troll Bir Örnekle Başlayalım :) Anlamayanlar İçin Tam Tersi Olmalıydı

Standart zam şöyle yapılır:

Nasıl Zam Yapılır Konulu Sıradan Bir Örnek
Nasıl Zam Yapılır Konulu Sıradan Bir Örnek

1) Çaktırmadan Gramajla Oynayarak Nasıl Zam Yapılır?

 • Gıda ve içecek sektöründe sık başvurulan yol budur.
 • Fakat elbetteki elverişli diğer sektörlerde de tercih edilir.

1. Örnek: 10 adet çikolatalı gofretin toptan satıldığı toplu bir paket düşünelim. Bu paketteki ürün sayısını çaktırmadan 7-8’e düşürseniz, aynı fiyata veya birazcık indirimle göz boyayarak satsanız bile öncekinden daha fazla kar etmiş olacaksınız.

-Reklam-

2. Örnek: Haberlerde geçen bir örnek de verelim. 2018 yılında ekmeğin 250 gramı 1 lira iken, (sanırsam) 2019’un başlarında 200 gramı 1 liraya satılmaya başlandı.

Görünürde fiyatlar aynı fakat sunulan hizmet azalmış oluyor. %20 oranında üreticinin karı artıyor. (Üretim maliyetlerini sabit kabul edersek tabi)

Gizli Zam Hiç Kaçar Mı Gözlerden?
Gizli Zam Hiç Kaçar Mı Gözlerden?

2) Ürün ve Ham Madde Kalitesini Düşürerek Nasıl Zam Yapılır?

 • Bu yöntemde aklınıza gelebilecek her sektörde çeşitli şekillerde uygulanabilir. En iyisi örnekler üzerinden gidelim.

Çarpıcı Yemek / Gıda Firması Örneği

Bir iş yeri sahibisiniz ve yemek firması ile de anlaştınız diyelim. İlk ay menüleri bolca maliyet gerektiren et, tavuk tarzı pahallı şeylerle doldurduğunuzu farz edelim. Öbür ay aynı fiyata;

Catering Şirketi Örneğiyle Nasıl Zam Yapılır
Catering Şirketi Örneğiyle Nasıl Zam Yapılır
 • Daha çok sebze yemeği ağırlıklı menüler koysanız,
 • Kullanılan yağa kadar malzemeleri daha düşük kalite seçseniz,
 • Kullanılan malzemeleri ucuz diye tadı kötü olsa bile ithal mallardan seçseniz,
 • Pilav yerine makarnaya ağırlık verseniz.

Örnekler çoğaltılabilir. Şimdi söyleyin, daha düşük maliyetle aynı hizmeti aynı fiyata sunmak adı konmamış gizli zam değil midir? :D

-Reklam-

Kıyafet Sektörü Örnekleri

1. Örnek: Bir kıyafet / tekstil ürünleri üreten firma olduğunuzu farz edin. Ürünleri normalde genellikle geleneksel, sağlıklı ve son derece kaliteli olan Adana Çukurova pamuğu ile yapıyorsunuz diyelim.

Gidip başka bir ülkeden DAHA UCUZA düşük kalite, belki bolca tarım ilacı kullanılmış olan pamukları sipariş edip onları kullanmaya başladığınızı farz edelim.

Şimdi dışarıdan kim fark edebilir ki bunu?

2. Örnek: Yine aynı firmanın yöneticisi konumundasınız ve ürünlerinizde sağlıklı bir kumaşlardan olan pamuğu, bambuyu, ipeği tercih ediyorsunuz diyelim.

Bu durumda gizli zam nasıl yapılır sizce? Çok basit iki yönteminiz var;

-Reklam-

 • Ya üründeki sağlıklı kumaş oranınını düşürür, az da olsa polyester, polyamit gibi sentetik (suni) kumaşları kullanmaya başlarsınız.
Nasıl Zam Yapılır - Gizli Zam Nedir Özgün Örnekler Eşliğinde
Nasıl Zam Yapılır – Gizli Zam Nedir Özgün Örnekler Eşliğinde
 • Ya da ürünü komple bu kumaşlarla yaparsınız ve işin güzel tarafından bakarak “kolay ütülenebilir, daha az kir tutan” tarzı şekilde pazarlarsınız. (Tabi ki de çoğu ürün böyle demiyoruz, yanlış anlaşılmasın)

Tabi bu hangi kumaşın hangi yüzdede kullanıldığını kıyafeti alırken kıyafetin içindeki kıyafete dikili olan ve genellikle beyaz renk olan kağıtların içerisinde bulabilirsiniz.

İçecek Firması Örneği

Bir içecek firması olduğunuzu farz edelim. Kola, gazoz, soğuk çay, enerji içeceği artık aklınıza ne geliyorsa… Bu içeceği normalde doğal kaynak suyu ile yapıyorsunuz diyelim.

Ama maliyetleri düşürmek adına çeşme suyu ve hatta kuyu suyu gibi düşük kalite bir suyu kullanarak bu ürünü üretmeye karar verdiniz.

Şimdi Allah aşkına kim bunu fark edebilir ki? Anca tadında birazcık oynama olacaktır ki o da tatlandırıcı veya diğer katkı maddeleri ile önlenemez değil!

(Al sat yazısındaki şununla iligli kısmı buraya da ekle)

Ticarette Özel Psikolojik Satış Teknikleri Kullanarak Başarınızı Arttırın
Ticarette Özel Psikolojik Satış Teknikleri Kullanarak Başarınızı Arttırın

3) Pes Dedirtecek Yöntemlerle Nasıl Zam Yapılır?

 • Bir İnternet sağlayıcısı, 30 Mb hızlı İnterneti 60 liraya satıyor olsun. 1 sene sonra sözleşmeniz bittiğinde size telefonla arıyorlar.
 • Özellikle “AYNI FİYAT” ibaresini vurgulayarak daha düşük hızlı (20 Mb gibi) bir İnternet pazarlaması nasıl zam yapılır sorusuna güzel bir örnek değil midir? Dikkat çekmeden kitle geç.
 • Bir yıl içerisinde daha çok ürün almak için gereğinden fazla tarım ilacına ve diğer şeylere abanan bir çiftçisiniz diyelim. Kim nereden bilsin?
 • Reyonda bir tane gofret 1 lira. Kasaların orada 3 tanesi 3.5 lira olan toplu paket var bir de. (Tabi üstünde KAMPANYA ve İNDİRİM ibareleri yer alıyor.) Bilin bakalım insanların hatırı sayılı bir kısmı hangi ürünü alıyor?
 • Tabi bunu yuvarlak rakamlarla değil de küsürat içeren rakamlarla yapıyorlar. Ve, evet atlayan oluyor. Tam olarak nasıl zam yapılır sorusunun cevabı olmasa da bu da güzel bir pazarlama tekniği sayılır :D

Not: Aklınıza gelebilecek her sektörde böyle yöntemler bulmanız mümkündür. Zaten bazıları sıkça kullanılan şeylerdir. Başka örnekler bulmak için sadece biraz saksıyı çalıştırsak yeter. Amacımız insanların gözünü bir nebze dahi olsa açabilmektir, yanlış anlaşılmasın.

Çaktırmadan Nasıl Zam Yapılır Sorusunun Cevabı Niteliğinde Bir Görsel
Çaktırmadan Nasıl Zam Yapılır Sorusunun Cevabı Niteliğinde Bir Görsel

Sizde “Gizli zam örnekleri” ve “Nasıl zam yapılır” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

-Reklam-

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı