-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Sağlıklı Yaşam

Protein İçeren Besinler / Gıdalar Nelerdir?

-Reklam-

Sağlıklı yaşama, doğru beslenmeye önem veren, düzenli olarak spor ve vücut geliştirme yapan insanlar düzenli olarak protein içeren besinler ve gıdalar tüketme ihtiyacı hissederler.

Ortalama bir insanın günde yaklaşık olarak 50 gram protein alması gerektiği de bir gerçek. Tabi, bunun spor yapıp yapmadığınıza, yaşınıza, cinsiyetinize bağlı olarak da değiştiğini belirtelim.

-Reklam-

Protein İçeren Kaliteli Besinler

1- Et Çeşitleri

Kırmızı Et: Dana eti, kuzu eti, koyun eti… Canan Karatay’a göre bunlar arasında en sağlıklı kırmızı et çeşidi pastırma. Bunlarda bulunan protein miktarları ise şu şekilde:

Kuzu Eti – 100 gramında 33 gram protein
Dana Eti – 100 gramında 28 gram protein
Koyun Eti – 100 gramında 17 gram protein

Kırmızı et en önemli protein kaynaklarındandır
Kırmızı et en önemli protein kaynaklarındandır

Kaliteli besin olarak nitelememizin sebebi; kırmızı ette hafıza için günlük olarak alınması gereken B12 vitamininin, pek çok vitamin ve mineralin, testosteron üretimi için gerekli malzemelerin neredeyse tamamının kırmızı ette mevcut olması.

-Reklam-

Doğal Beyaz Et: Köy tavuğu ve hindi. Köy tavuğunu yerken, marketteki piliçlere göre o tat farkını kesinlikle iliklerinize kadar hissedeceksiniz. En çok proteinin göğüs kısmında olduğunu da belirtelim.

Ama doğal yemle beslenmiş gezen bir tavuk olmasına dikkat edin. Tek sorun, İnternet’te köy tavuğundaki protein miktarının yazmaması fakat mantıken tıpkı market tavukları gibi 27 gram olması gerek.

Protein miktarları ise şu şekilde:
Köy Tavuğu – 100 gramında yaklaşık ? gram protein
Hindi – 100 gramında 29 gram protein

Protein İçeren Besinler - Gıdalar Nelerdir
Protein İçeren Besinler – Gıdalar Nelerdir

Balık Eti: Protein içeren kaliteli besinlerden bir diğeri balık eti çeşitleri. Ayrıca derin sularda yaşayan balıkların zihin / beyin sağlığı açısından çok faydalı olan omega-3 yağlarını içerdiğini biliyor muydunuz?

-Reklam-

Protein miktarı ise şu şekilde:
Hamsi – 100 gramında 29 gram protein
Alabalık – 100 gramında 20 gram protein
Ortalama Bir Balık – 100 gramında 18 gram protein

2- Kaliteli Kuru Yemiş Çeşitleri

Sağlam Kuru Yemişler: Faydaları say say bitmez. Birisi bir yere, başka birisi bambaşka bir yerimize faydalı geliyor. İşin en güzel tarafı bunların aynı zamanda yüksek protein içermesi :)

Protein miktarları ise şu şekilde:
Antep Fıstığı – 100 gramında 20 gram protein
Badem – 100 gramında 19 gram protein
Kaju – 100 gramında 18 gram protein
Fındık – 100 gramında 17 gram protein
Ceviz – 100 gramında 15 gram protein

Kuruyemişler her derde deva, üstelik protein deposu
Kuruyemişler her derde deva, üstelik protein deposu

3- Protein İçeren Diğer Besinler

Protein içeren besinlerden bahsedip yumurta, süt, yoğurt, süt ürünleri gibi şeylerden bahsetmemek olmaz. Yumurtada 13 gram, yoğurtta 10 gram kadar protein bulunmaktadır.

Ama bizler size kendi iyiliğiniz için doğal yumurta tüketmenizi öneriyoruz zira o yumurtalar çabuk büyüsün diye kadınlık hormonu (östrojen) enjekte edilerek üretiliyor.

-Reklam-

Bu arada bir şey dikkatini çekti mi? Neden protein içeren kaliteli besinlerin çoğu hayvansal kaynaklı? Şundan dolayıdır efendim:

TechnoGezgin.com Soru
Kasların büyümesi gereken aminoasit çeşitlerinin hayvansal kaynaklı proteinlerde çok daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Detaylı bilgi için şu yazıya göz atabilirsiniz:
Kaslar Nasıl Büyür? Şaşırtan Kavram Yanılgıları

Protein İçeren Besinler Tablosu
Protein İçeren Besinler Tablosu

Devlet Politikası: Protein Bazlı Beslenme

Protein içeren ucuz gıdalara geçmeden evvel, burada hepimiz için önemli bir hususu açıklığa kavuşturmamız gerekiyor.

Burada önemli olan şey, proteine abanmak değil, ileride saçma sapan sağlık sorunları yaşamamak adına protein içeren olabildiğince kaliteli besin gruplarına yönelmektir.

Bu konu dünyanın en önemli teknoloji merkezlerinden Silikon Vadisi ve ayrıca Japonya gibi üretim devi ülkelerde toptan devlet politikası diyebileceğimiz bir ciddiyetle sürdürülmektedir.

(Detaylı Bilgi İçin: Doğru Beslenme – Silikon Vadisi ve Japonya Örnekleri)

Protein İçeren Ucuz Gıdalar

Üstte listelenmiş besinler pahallı be hocam ne yaptın öyle diyorsanız, gelin protein içeren ucuz gıdalara göz atalım. Bunlar içerisinde de elbette yine hayvansal kaynaklı gıdalar mevcut:

-Reklam-

1) Piliçler: Nam-ı diğer market tavukları. 100 gramında 27 gram protein bulunmakla beraber, sırf göğüs bölgesinde bu oran daha da yüksek.

Fakat bu tavuklarda bolca ilaç, antibiyotik kalıntısı ayrıca bolca östrojen içerdiği konusunda sizleri uyarıyoruz.

Kimi Batı ülkelerinde aşırı şekilde market tavuğu yiyen bir çok erkekte göğüs büyümesi ve sarkması olduğunu biliyor muydunuz? (Bu konuda yabancı bir yazı)

-Reklam-

Sporcular için protein içeren gıdalar ve besinler
Sporcular için protein içeren gıdalar ve besinler

2) Yeşil Mercimek ve Bakliyatlar: Veganların favorisi, zira hayvansal kaynaklı her şeyden uzaklaşınca, en mantıklı seçenek bu kalıyor. Zira bedene protein içeren gıda lazım :)

Şaşırabilirsiniz ama yeşil mercimeğin 100 gramında 23 gram protein bulunmaktadır. Aynı zamanda kimi bakliyat çeşitlerinde çok güzel protein bulunmaktadır. (Nohutta 19 gram gibi)

3) Ucuz Kuru Yemişler: Ucuz olduğuna bakmayın, yine her biri farklı bir derde deva kuru yemişlerin 100 gramındaki besin değerleri ise şu şekilde:

Kabak Çekirdeği – 19 gram protein
Ay Çekirdeği – 21 gram protein
Yer Fıstığı – 26 gram protein
Beyaz Leblebi – 20 gram protein
Sarı Leblebi – 20 gram protein

TechnoGezgin.com Soru
Bizim sizlere özel bir sürprizimiz de var. Ucuza, tadı hoşunuza gidecek, hoş miktarda protein içeren kaliteli bir karışım ister miydiniz? O zaman şu yazımıza göz atabilirsiniz:
Sporcu İçeceği – Enerji ve Protein İçeceği

-Reklam-

Ne Kadar Protein Lazım?

Günlük Ortalama Protein İhtiyacı Kaç Gramdır
Günlük Ortalama Protein İhtiyacı Kaç Gramdır

Günlük protein ihtiyacı; hareketsiz bir erkek için günde ortalama 56 gram, hareketsiz bir kadın için günde ortalama 46 gram proteine karşılık gelmektedir.

Bu hareketsiz insanlar için, yani normalde almanız gereken miktar daha fazla. Eğer yarı hareketli işte iseniz daha fazla.

Eğer gün boyu ayakta iseniz daha da fazla. Eğer spor / vücut geliştirme yapıyorsanız çok çok daha fazla. (100 gram gibi ama bu değer kişiye göre farklı olacağı için uzmanlara danışın)

Son Bir Uyarı: Eğer vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız, sakın ha protein tozu kullanmayın. Fayda zarar karşılaştırması yaptığımızda zarar kısmı çok daha ağır basmaktadır. Bunun yerine yüksek protein içeren gıdalara yüklenin. :D

Uyarı: Bu yazıda belirttiğimiz protein değerleri farklı sitelerdeki değerlerin ortalamaları alınarak yazılmıştır. Elbette gıdadaki protein miktarı gıdanın kalitesine göre değişebilmektedir.

-Reklam-

Spor Yaparken Protein Tozu Kullanmalı Mıyım? [Rehber]
Spor Yaparken Protein Tozu Kullanmalı Mıyım? [Rehber]

Technogezgin.com Bilgi
Protein içeren besinler, gıdalar ve yemekler” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yazıyı da yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı