-Reklam-
Sağlıklı Yaşam

Sirkeli Su İle Meyve Sebze Yıkamayın! (Alternatif Öneriler)

-Reklam-

Sirkeli su ile meyve ve sebze yıkamayın! Büyüklerimizin, dedelerimizin, ninelerimizin favorisi ve bize kadim mirasları arasında olan bu geleneksel yöntem günümüzde artık maalesef faydadan çok zarar veriyor.

Şaşırdınız mı? Nedenini merak mı ediyorsunuz? Veyahut çeşitli alternatif çözüm önerileri mi duymak istiyorsunuz? O zaman okumaya devam!

-Reklam-

Sirkeli Su İle Meyve ve Sebze Yıkamak Zararlıdır!

Meyve ve sebze türevlerinin iyice temizlenmesi için sirkeli suda bekletmemiz gerektiğini biliyoruz. Zira bu geleneksel bir uygulama. Bu, üstelik sadece bizde değil, tüm dünyada özellikle ev hanımları arasında yaygın olan bir uygulama.

Ancak sirkeli su ile temizleme durumu günümüzde 180 derece tersine döndü. Eğer meyve ve sebzelerdeki pestisit (böcek ilaçları) ve herbisitleri (zararlı ot ilaçları) daha “etkili hale getirmek” istiyorsanız sirkede bekletin.

Sirkeli Su İle Meyve Sebze Yıkamayın (Sirke Tarım İlaçlarını Kuvvetlendirir)
Sirkeli Su İle Meyve Sebze Yıkamayın (Sirke Tarım İlaçlarını Kuvvetlendirir)

Tarım İlaçları Asitli Ortamda Güçlenir: Çiftçiler bilir, tarım ilaçlarının kullanım kılavuzunda asitli suyla karıştırın der, bazik yani alkali suyla değil! Yani bizler de sirke gibi asit özelliği gösteren maddelerde meyve ve sebzelerimizi bekletmek suretiyle bu zehirleri güçlendiriyor ve daha sonra onları da yiyoruz. Sonra da;

Neden sürekli kanser ve ölümler artıyor?
Neden organik tarım ürünleri gerçekten organik değil?
gibi çeşitli sorular sorarak hayıflanıyoruz.

-Reklam-

Malumunuz günümüzde tarım ilaçları hiç olmadığı kadar yaygınlaştı. Her ne kadar çiftçilere ve bizlere haşerelerle, zararlı otlarla mücadele diye pazarlanıyor olsa da tarım ilaçlarının toprağa ve bitkinin verimine olan zararları bilim dünyasınca hala tartışılmaktadır.

Nasılsa doğal olanla yapay olan bir olamaz değil mi? Velhasılı kelam; bu tarım ilaçlarının, pestisitlerin bir diğer zararı da meyve ve sebzelere yapışıp orada kalmalarıdır. Biz de sirkeli suda bunları bekleterek, zehir etkisini daha da arttırıyor ve üstelik bunları yiyoruz!

Sirkeli Suyun Bir Çok Faydası Olmasına Rağmen Sebze Meyve Temizliğinde Kullanılmamalıdır
Sirkeli Suyun Bir Çok Faydası Olmasına Rağmen Sebze Meyve Temizliğinde Kullanılmamalıdır

Sirkeli Su Yerine Alternatif Temizlik Yöntemleri

.#. Karbonatlı Su Yöntemi: Sirkeli su gibi asitlerle meyve ve sebzelerdeki ilaçların etkisini arttırmak yerine onları bazik (alkali) şeylerle temizleyeceksiniz. Bunun iş için biçilmiş kaftan ise karbonatlı sudur. Bunun yöntemi ise şu şekildedir:

-Reklam-

— 1 litre su başına 2 tatlı kaşığı karbonatı suda eritiyor ve bunların yarım saat boyunca iyice homojen bir hal almasını bekliyorsunuz. Daha sonra en az 8 dakikalık bir uygulama ile sebze ve meyveleri karbonatlı suda temizliyoruz.

— Bu yöntem sayesinde yapraklı sebze ve otlardaki ilaçların neredeyse tamamı parçalanıp yok olacaktır. (Alkali hidroliz eylemi) Meyve kabukları için de benzer durum geçerli.

Sebze ve Meyveler Karbonatlı Su ile 8-10 Dakika Yıkanmalıdır
Sebze ve Meyveler Karbonatlı Su ile 8-10 Dakika Yıkanmalıdır

.#. Alkali Su Üretme Makineleri: Alkali su elde etme cihazları ile karbonata ihtiyaç duymadan yine aynı işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

-Reklam-

Sirkeli Su ve Tarım İlaçları Hakkında Bilimsel Araştırmalar

Gelin Nevada ve Michigan Üniversitesi’nin ziraat ile ilgilenenlere yönelik paylaşımlarından bir alıntı yapalım:

Soru: Sebzelere ilacı nasıl daha etkili atarsınız?

“İlacı püskürtmeden önce sulandırır iseniz, tankta beklerken etkisini kaybetmemesi için suyu asit yapmanız gerekir. Eğer su alkali (bazik) olursa pestisit ziyan olur” diyorlar.

“pH değerini 3.5-6.0 arasına getirin ki pestisitinizin ömrüne ömür katın” diyorlar.

-Reklam-

Sirkeli Su ve Tarım İlaçları Hakkında Bilimsel Araştırmalar

Evet, bu konu hakkında gerek devletler, gerek üniversiteler gerek de şirketler araştırmalar yapmışlardır. Mesela Amerika’dan iki üniversitenin (İngilizce dilinde yayınlanmış olan) araştırmalarının linklerini paylaşalım:

(1) Nevada Üniversitesi: Tıklayın
(2) Michigan Üniversitesi: Tıklayın

➽ Eskiden işe yarayan yöntemin bugün işe yaramaması size garip gelmiş olabilir. Fakat bilimsel bilgi mutlak doğru değildir ve doğrular dönemin şartlarına göre değişir. Bu konuda detaylı bilgi almak isterseniz “Bilimde Mutlak Doğru Yoktur [Örneklerle]” konulu yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

-Reklam-

Technogezgin.com Bilgi
Sirkeli su ile meyve ve sebze yıkamayın” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Sponsorlu Bağlantılar-

MrKaptanTR

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Siteye giriş yapabilmek için lütfen reklam engelleyici (Adblocker) uygulamaları devre dışı bırakarak bizi destekleyin.