-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Sağlıklı Yaşam

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir? (Harnup)

-Reklam-

Yeryüzünün bilinen en eski bitkilerden birisi olan keçiboynuzunun faydaları saymakla bitmez. Halk arasında harnup olarak da bilinen bu meyvenin eski çağlardan beri bilinen ve bilim dünyası tarafından sürekli yenileri de keşfedilen kişinin okudukça şaşıracağı pek çok faydası mevcuttur.

Aynı zamanda şeker krizlerinde çikolatanın yerine tüketilebilecek çok güzel bir alternatiftir. Bu yazıda sırasıyla;
Keçiboynuzu bitkisinin bilindik önemli faydalarından,
Bu bitkiyi en verimli şekilde nasıl tüketebileceğimizden,
Ve bir takım özel tariflerden bahsedeceğiz.

-Reklam-
Keçiboynuzu Bitkisinin Vücudumuza Pek Çok Faydası Vardır
Keçiboynuzu Bitkisinin Vücudumuza Pek Çok Faydası Vardır

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

✅ Keçiboynuzu antioksidan bakımından zengin, şeker ve yağ oranı düşük, lif oranı yüksek, kafein ve glüten içermeyen sağlıklı bir besin kaynağıdır.

✅ Kakaoya göre 2 kat kalsiyum içermesi ve sağlıklı bir besin kaynağı olması sebebiyle çikolata tüketiminin yerine oldukça güzel bir alternatiftir. Olası tatlı krizlerinde sağlık bir tercih yapmak için idealdir.

✅ Kan şekerini düzenleyerek diyabetle savaşması ve kötü kolesterolü azaltması da keçiboynuzunun faydaları arasındadır. Bu sayede şeker hastalığına karşı antioksidan görevi görür. Ayrıca şeker hastalığının sonuçları arasında olan halsizlik, sürekli yorgunluk ve uyku hali sorununun kaldırılmasını sağlar.

-Reklam-
Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Saymakla Bitmez
Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Saymakla Bitmez

✅ Keçiboynuzu potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve demir gibi bir çok minerali ve birçok vitamini bünyesinde bulunduran zengin bir besin kaynağıdır. Bu özelliği sebebiyle ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.

✅ Gün içerisinde çeşitli yollarla vücudumuza aldığımız ve vücuda oldukça olumsuz etkileri olan ağır metallerin ve radyasyonun vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca iç organların da temizlenmesini sağlar. 2017 senesinde ağır metal molekülleri ile dolu olan bir su sadece keçiboynuzu kullanılarak arındırılmıştır.
(Ayrıca Bakınız: Ağır Metal Detoksu Nasıl Yapılır?)

Araştırma: Ağır Metaller Enzimleri Yavaşlatır ve Gün İçerisinde Performansımızı Düşürürler
Araştırma: Ağır Metaller Enzimleri Yavaşlatır ve Gün İçerisinde Performansımızı Düşürerek Sürekli Yorgun Hissetmemizi Sağlarlar.

✅ Karaciğer, akciğer ve bağırsakları başta olmak üzere iç organları temizlemesi de keçiboynuzunun faydaları arasındadır. Ayrıca bu meyve akciğeri temizlemesi sebebiyle kişinin akciğer kanserine yakalanma riskini de azaltır.

✅ Yüksek miktarda içerdiği kalsiyum sayesinde çocuklarda kemik gelişimine katkıda bulunur, yaşlılarda da kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olur.

-Reklam-

✅ Keçiboynuzu balgam söktürücü olması sebebiyle öksürüğü azaltır. Ayrıca astım hastalıkları ve bronşit hastalıklarına karşı da etkilidir.

✅ Bağırsak kurdu, bağırsak paraziti gibi hastalıkların tedavisinde etkili olması, içerdiği liflerle kilo vermeye yardımcı olması sebebiyle sindirim sistemine pek çok faydası mevcuttur.

Keçiboynuzu Maskesi ile Cilt Bakımı Dahi Yapabilirsiniz
Keçiboynuzu Maskesi ile Cilt Bakımı Dahi Yapabilirsiniz

✅ Keçiboynuzu kanı temizlemesi ve damar tıkanıklıklarını önlemesi sebebiyle kalp ve damar sağlığı konusunda oldukça önemli bir yardımcıdır.

✅ Keçiboynuzu içeriğinde bulunan demir ve E vitamini sebebiyle anemi (kansızlık) tedavisinde de kullanılır.

✅ Keçiboynuzu tam bir enerji kaynağı olması sebebiyle cinsel yaşama da renk ve enerji katar. Çeşitli bilim çevrelerince cinsel gücü arttırarak erkeklerde sperm miktarını çoğalttığı gözlemlenmiştir.

-Reklam-

Keçiboynuzu bitkisinin faydaları konusunda şimdiye kadar anlattıklarımızı şu görseldeki gibi özetleyebiliriz:

Özet: Keçiboynuzunun Faydaları (Harnup)
Özet: Keçiboynuzunun Faydaları (Harnup)

Keçiboynuzu Nasıl Tüketilir?

— Keçiboynuzu pekmezi olarak
— Meyve halinde
— Toz halinde
— Keçiboynuzu şurubu / özü olarak
— Özel tarifler uygulanarak tüketilebilir.

💡 Profesyonel İpucu: Keçiboynuzu bitkisini tüketmenin en doğal ve en güvenilir yöntemi doğrudan meyve hali olarak tüketmektir. Meyve formunda satın alırken de solgun ve buruşuk olanlar yerine parlak ve gergin olanları tercih etmelisiniz.

Parlak Renkli ve Gergin Keçiboynuzu (Harnup) Meyveleri En İyileridir
Parlak Renkli ve Gergin Keçiboynuzu (Harnup) Meyveleri En İyileridir

💡 Profesyonel İpucu: Uzmanlar vücudumuzun iyiliği için günde 1 kaşık keçiboynuzu pekmezi tüketilmesini önermektedir. Keçiboynuzu doğal bir besin olması sebebiyle, tatlı krizleri yaşadığınızda da bu meyve imdadınıza koşacaktır. Hem tatlı krizinizi doğal yolla giderip, hem de vücudunuza pek çok faydada bulunabilirsiniz.

Keçiboynuzu çeşitli formlarda tüketilebilir. Mesela bu meyvenin tadını beğenmeyenler, aşırı yoğun bulanlar özel bir tarif olarak keçiboynuzu meyvelerinin kabuklarını ve çekirdeklerini öğüterek toz haline getirebilir, bu tozu süt ve balla karıştırıp adeta sütlü kahve pişirirmiş gibi pişirip tüketebilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Keçiboynuzunun faydaları nelerdir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı