Kariyer Önerileri

Üniversite Sınavına Hazırlık: Derece Tayfadan Kral Öneriler

Üniversite sınavına hazırlık süreci hakkında piyasada video çeken, size kitap veya ürün pazarlayan yani bu işten bir şekilde para kazanan insanlar maalesef ki size gerçekleri adam akıllı anlatmıyor. Tam tersine, ağzınıza bir parmak bal çalıp sizi sürekli peşlerinde sürükleyerek üzerinizden dünya kadar para kazanıyorlar.

Eğer bu tiplerin arasında kalmaktan bıktıysanız, sayısal alanında güzel bir derece yapmış kardeşiniz olarak bu yazıda size tüm bu üniversite sınavına hazırlık sürecini dürüstçe ve açık sözlü bir şekilde anlatacak; sizinle yıllar boyunca deliler gibi araştırıp veya deneyip bulduğumuz taktikleri, yöntemleri ve gerçekleri paylaşacağız.

-Reklam-

Sizden tek ricam; yazı boyunca sınav sistemi ve eğitim sistemi başta olmak üzere kafanızdaki şunun gibi tüm düşünceleri bir kenara koymanız ve sürece adapte olmanız:

Eğitim Sistemi Saçma Olabilir Ama Bu Da Gerçeğin Ta Kendisi
Eğitim Sistemi Saçma Olabilir Ama Bu Da Gerçeğin Ta Kendisi

Üniversite Sınavına Hazırlık Rehberinde Neler Var?

✅ Üniversite sınavına hazırlık süreci hakkında çok az yerde rastlayabileceğiniz, hatta bir kısmını bulamayacağınız bilgi, tecrübe ve hayat kurtaran taktikler külliyatı
✅ Öğrendiğiniz bilgilerin hafızanızda kalmasını sağlamak ve unutkanlık sorunu başta olmak üzere ciddi sağlık önerileri
✅ Demirden bir zırh gibi bir psikoloji inşa etmenizi sağlayacak temel düşünce yapısı (Önemsenmese de hazırlanırken de sınav anında da en önemli şey bu)
✅ Sınavları çözmeyi savaş oyunlarıyla bağdaştırarak hem eğlenceli hale getirirken hem de başarıyı ve çalışma isteğini ciddi şekilde arttırma
✅ Başarılı adayların bile sık sık yaptığı hatalar ve kişiyi batıran yaygın yanlış düşünce kalıpları, mesela:

Böyle Olursanız Ömrünüzün Kalanını Modern Köleler Olarak Geçirirsiniz
Böyle Olursanız Ömrünüzün Kalanını Modern Köleler Olarak Geçirirsiniz

✅ Hangi derse nasıl çalışılması gerektiğine dair ders ders çalışma mantıkları, çeşitli taktikler ve ipuçları
✅ Size hayal satmayan aynı zamanda sizin gözünüzü de korkutmayan dengeli bir anlatım
✅ ÖSYM soru stili, yeni nesil soru kavramı ve yeni nesil soruların nasıl çözüleceğine dair püf noktalar
✅ Son sınıf ve mezun öğrencilere ayrı ayrı yıl içerisinde hangi dönem, ne yapması gerektiğine dair ciddi uyarılar
✅ Sınavdan önceki günlerde, sınavdan önceki gecede, sınav gününde, sınavlar açıklanıncaya kadarki sürede, tercih döneminde neler yapılması gerektiğine dair hayati tavsiyeler
✅ Ve buraya sizi baymamak adına yazmadığım üniversite sınavına hazırlık temalı nice sürprizler…

Üniversite Sınavına Hazırlıkta Ava Giderken Avlanmak Böyle Bir Şey (Herhalde Siz De 20 Demediniz)
Üniversite Sınavına Hazırlıkta Ava Giderken Avlanmak Böyle Bir Şey (Herhalde Siz De 20 Demediniz)

Üniversite Sınavına Hazırlık [Rehber]

Sınavda başarıyı sadece tek başına çalışmak getirseydi, Türkiye’de ilk 5 bine girenler sadece okul birincilerinden çıkardı. Fakat biraz araştırma yaptığınızda göreceksiniz ki, okulda notları iyi olup da sınavda patlayan bir çok insan var. Peki neden? Maneviyatları sağlam olmadığı ve / veya sağlıklarına dikkat etmedikleri için. Peki ne yapmalı?

-Reklam-

         

1) Sınava Hazırlanırken Sağlıksal Alt Yapı

.#. B12 Vitamini: B12 vitamini hafızanızı ve sinir sisteminizi güçlendirir. Karışık veya yeni nesil soruları çözerken verdiğiniz “beynim yanıyor, bu ne böyle lan” şeklindeki tepkiyi hatırı sayılır ölçüde azaltır. Ayrıca B12 fotoğrafik hafıza oluşmasını sağlar.

Üniversite Sınavına Hazırlık Yaparken B12 Vitamini İle Fotoğrafik Hafızanızı Kuvvetlendirebilirsiniz
Üniversite Sınavına Hazırlık Yaparken B12 Vitamini İle Fotoğrafik Hafızanızı Kuvvetlendirebilirsiniz

Bu vitamin suda çözündüğü için günlük alınması gerekir fakat çoğu kişi günde 100 gram kırmızı et yiyemez değil mi? Bu sebeple en yüksek verimi sağlayan; dil altında eriyen hap veya iğne formundaki B12 takviyesini almalısınız.

.#. Omega-3: Omega-3 yağları öğrendiğiniz yeni bilgilerin kolayca hafızanızda yer edinmesini sağlar. Yani anlamanızı kolaylaştırır. Özellikle son sınıfın karışık ve ezber konularının daha az tekrar yaparak hafızanıza kazınmasını sağlayacak.

-Reklam-

.#. D Vitamini: Evde, okulda, dershanede soru çözmekten dışarı bile çıkamayan kardeşlerimiz güneş yüzü görmediği için kansere bile iyi gelen, doğal bağışıklığın mimarı D vitamininden mahrum kalıyorlar. Bu konuda şöyle çarpıcı bir araştırma da var:

Türkiye'de Her 10 Kişinin 9'unda D Vitamini Eksikliği Görülmektedir
Türkiye’de Her 10 Kişinin 9’unda D Vitamini Eksikliği Görülmektedir

Bu sebeple doktor kontrolünde D vitamini takviyesi almanızda fayda var zira hasta olup da 3-5 gününüzün heba olmasını istemeyiz, değil mi?
(Ayrıca Bakınız: D Vitamini Eksikliği ve Tedavisi)

2- Üniversite Sınavına Hazırlık ve Maneviyat

#. Hedef Koymak: Varış yeri ve rotası belli olmayan gemiler fırtınalı havada alabora olacaktır. Bu ünlü birisinin sözü değil, ben uydurdum :) ama özellikle ilkbahar aylarında hava ısınınca çoğunluk gibi ders çalışmayı bırakmamak adına bir hedefinizin olması çok önemlidir.

Bu hedef sırf başkalarına gösteriş olsun veya büyüklerinizin istediği olsun da onlar mutlu olsun diye değil, gerçekten kendi hayallerinizi süsleyecek bir hedefiniz ve kötü durumlara hazırlık için alternatif hedefleriniz olmalıdır.

-Reklam-

         
Hayal Kurmak Güzeldir Ama Hayallerinizde Gerçekçi Olmaya Da Dikkat Edin (İmkansız Sadece Zaman Alır)
Hayal Kurmak Güzeldir Ama Hayallerinizde Gerçekçi Olmaya Da Dikkat Edin (İmkansız Sadece Zaman Alır)

➽ Hedef koyma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız “Doğru Meslek Seçimi: Ömür Boyu Mutluluk” ve “Geleceğin Meslekleri Nelerdir?” adlı yazılarımıza mutlaka göz atmalısınız.

#. İstekli Olmak: Üniversite sınavına hazırlık sürecinde yeni şeyler öğrenmek için bilgiye aç ve istekli olmalısınız. Bunun yolu da az önce belirttiğimiz gibi gerçekten istediğimiz ve mantıklı hedeflerimizin olmasıdır.

Bu sayede çalışma isteğiniz artacak, hiç olmasa bile bu süreci en azından “bir süreliğine katlanılması gereken bir şey” olarak göreceksiniz. Aslında burada anlatmak istediğim şey şu tweet’te çok güzel özetlenmiş:

Üniversite Sınavına Çalışmak İçin Motivasyon Mu İstiyorsunuz?
Üniversite Sınavına Çalışmak İçin Motivasyon Mu İstiyorsunuz?

#. Disiplin: Motivasyon gelip geçicidir, her daim aslolan disiplindir. Gerekirse ailenizden de destek almak suretiyle, bedeli ne olursa olsun yaptığınız planlara bağlı kalın.
Örnek: Bugün çalışmam gereken 3 konuya çalıştıktan sonra, akşamleyin 2 saat sosyal medyada vakit öldürebilirim.

#. Öz Eleştiri: Sağlam, donanımlı, sizi açık sözlü bir şekilde çekinmeden eleştirebilecek arkadaşlara ve büyüklere ihtiyacınız var. Siz kendinizden emin şekilde yanlış yaparken sizi birilerinin uyarması lazım. Ama aynı zamanda hayalperest insanların da moral aşılaması lazım. Şöyle:

#. Yılların Yorgunluğu: Geçmiş yılların, yaşadıklarınızın yorgunluğunu üzerinizden bir an evvel atın. Gerekirse bir süre kitap kapağı bile açmayın. kısa bir zamanı kurtarma pahasına çok daha uzun süreler sürüne sürüne ders çalışmak zorunda kalmayın.

-Reklam-

Ayrıca daha genciz, ne yorgunluğundan bahsedebiliriz ki? Bu kafayla yaş 35 yolun yarısı eder deyip 46 yaşında ölen şair gibi oluruz bakın sonra :)

#. Zevk Almak: Tüm bu sürece ciddiliği bozmadan ama eğlenmesini bilerek yaklaşmanız gerekiyor. Aksi taktirde son dönemlerde tehlike çanları çalmaya başladığında, psikolojiniz hiçbir şeyi kaldıramayacaktır. Bu sebeple kendinizi şunun gibi basit şeylerle bile mutlu etmeyi öğrenmeniz gerekiyor:

Bunu Test Çözerken Yapın Ama Deneme Sınavı Çözerken Yapmayın
Bunu Test Çözerken Yapın Ama Deneme Sınavı Çözerken Yapmayın

3- Moral Bozan Bir Takım Gerçekler

Ülke ve dünya ile alakalı, üniversite sınavına hazırlık sürecini doğrudan etkileyen bir takım gerçekler de var ki bunları burada topluca yazıyorum, şoku bir seferde atlatıp, taktikler bölümüne geçebilelim.

– Öğrencilerin tamamına yakını sene başında deli gibi istekle başlayıp, son aylarda motivasyon çöküşü yaşayıp, hele hele son 1 ayı bitsin artık lanet olsun modunda bitiriyor. Kendinizi buna hazırlayın.

– Üniversiteye giriş sınavına katılım sayısı neredeyse her sene artıyor. Bu insanların bir şekilde elenmesi gerekiyor ki bu da daha eleyici sınavlar demek.

Üniversiteye Giriş Sınavına Başvuru Sayısı Sürekli Artıyor
Üniversiteye Giriş Sınavına Başvuru Sayısı Sürekli Artıyor

– Maalesef ki, artan şey sadece katılım sayısı değil. Aynı zamanda son yıllarda türeyen rehberlik kanalları, dünyanın kötüye gitmesi, ekonomik şartlar, işsiz kalkma gibi bir takım korkular insanları çalışmaya sevk ettiği için öğrenci kalitesi de artıyor.
(Ayrıca Bakınız: Farklı Bakış Açıları ile Üniversite Mezunu İşsizler)

-Reklam-

– Maalesef ki, yine benzer sebeplerden ötürü geleceğin meslekleri arasında tabir edebileceğimiz alanlara talep ciddi bir şekilde artmakta ve bu durum belli başlı bölümlerin ve belli başlı üniversitelerin sıralamalarında ciddi bir yükselişi getirmektedir.

Örnek: Değişen dünya çerçevesinde, insanların değişen tercihleri konusunda ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünün sıralama değişimi nokta atışı bir örnek olacaktır:
(Ayrıca Bakınız: ODTÜ ve ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Rehberi)

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Taban Sıralamaları
ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Taban Sıralamaları

Bunları okuyunca isteğinizi ve şevkinizi kaybetmediniz umarım. :) Gel gelelim sizi tekrardan üniversite sınavına hazırlık sürecine ısındıracak o efsanevi taktiklere…

4- ÖSYM Mantığı ile Üniversite Sınavına Hazırlık

ÖSYM Ne İster?
1- Konuya dair formül ve kavram bilgisinin haricinde ezber yapmadan konunun mantığını öğrenmeniz (Salt Bilgi Soruları)
2- Kaptığınız mantığı özgün ve yeni nesil sorularda yorumlamanız
3- Bunları yaparken hızlı ve dikkatli olmanız
4- Öğrendiklerinizi gerçek hayatla bağdaştırabiliyor olmanız:

Yorum Soruları Öğrendiğiniz Bilgiler İle Gerçek Hayatı Bağdaştırabilme Yeteneği Gerektirir
Yorum Soruları Öğrendiğiniz Bilgiler İle Gerçek Hayatı Bağdaştırabilme Yeteneği Gerektirir

Soru: TYT netlerim düşük, TYT neti nasıl arttırılır?

TYT strateji sınavıdır. Üniversite sınavına hazırlık sürecinde konuyu bilip, hızlı hareket edip, yorum yeteneği olup üstüne bir de okuduğunu anlayan (ve birazcık da şansı olan) kişinin TYT sınavını darmadağın etmemesi işten bile değildir.

TYT netini arttırmak için bilgi eksiği kapatıldıktan sonra, süre tutularak bolca özellikle yeni nesil ve uğraştırıcı soruların olduğu denemeler çözülmelidir.
TYT Sınavı Bilginin Yorum, Dikkat, Hız ve Zeka ile Harmanlanmış Halidir
TYT Sınavı Bilginin Yorum, Dikkat, Hız ve Zeka ile Harmanlanmış Halidir

Soru: AYT netlerim düşük, AYT neti nasıl arttırılır?

AYT bilgi, donanım ve teorik bilgi isteyen bir sınavdır. AYT sınavında çıkacak olan yeni nesil soruları yapmak için bile ciddi teorik bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Bolca çalışan, dikkatli ve sabırlı bir şekilde soruları çözebilen ve yorum yeteneği olan kişinin AYT sınavını darmadağın etmemesi işten bile değildir.

AYT netini arttırmak için denemeler çözerek eksik olduğunuz konuların üzerine detaylı bir şekilde gitmeniz ve bolca tekrar yapmanız gerekmektedir.
TYT Strateji, AYT Donanım Sınavıdır
TYT Strateji, AYT Donanım Sınavıdır

Soru: Daha çok TYT mi AYT mi çalışmalıyım?

İkisi de birbirine bağlı olan sınavlardır. Birisini bırakıp öbürüne geçemezsiniz. Fakat TYT adı üstünde, temel yeterlilik sınavıdır. İlk başta temeli sağlam atmanız gerekir.

AYT ise alan yeterlilik sınavıdır. Soru sayısının azlığı ve sınavın ağırlıkça daha yüksek bir yüzdeye sahip olması sebebiyle 1 AYT sorusu yaklaşık 2.7 TYT sorusu etmektedir.
Üniversite Sınavına Hazırlıkta TYT ve AYT Farkı
Üniversite Sınavına Hazırlıkta TYT ve AYT Farkı

5- Yeni Nesil Sorular ile TYT ve AYT Hazırlık

.#. Yeni Nesil Soru Kavramı: Eskiden sınavlar sadece çalışan insanların (inek tayfanın) yapabileceği şekilde hazırlanırdı. Bu durum sonucunda üst yerlere gelen insanların ezberci, icat çıkaramayan tipler olduğunu gören ÖSYM bu eksiği yeni nesil sorular ile kapatmaya karar verdi. Peki nedir bu yeni nesil sorular?

— Kişiyi oyalayan (uzun paragraflı ve uzun işlemli…) sorular
— Yakın ve çeldirici şıkları olan sorular
— Günlük yaşamdan sorular
— Deney içeren sorular
— Troll sorular, mesela:

Üniversite Sınavına Hazırlık Konusunda Yeni Tarz Soruyu Trolllemek Sanan Çakma Yayıncılar Da Mevcut
Üniversite Sınavına Hazırlık Konusunda Yeni Tarz Soruyu Trolllemek Sanan Çakma Yayıncılar Da Mevcut

Hem kişiyle kafa bulan, hem uzun paragraflı, hem vakit öldüren güzel bir soru :) Eski nesil soruların süslenmiş hali… Şakası bir yana, artık AYT sınavında da aynı sebeplerden ötürü yeni nesil sorular sorulmaya başlandı. Bu soruları ezber yapanlardan neredeyse hiç kimse yapamaz! Bakın şu yeni nesil soru 2019 AYT sınavından:

Örnek Niteliğinde Yeni Nesil Sorular (2019-YKS)
Örnek Niteliğinde Yeni Nesil Sorular (2019-YKS)

6- Özel Tekniklerle Hangi Derse Nasıl Çalışılır?

Türkçe:
✅ Türkçe testi okuduğunu anlama ve dil bilgisi soruları içerir.
✅ Üniversite sınavına hazırlık sürecinde düzenli olarak Türkçe denemesi çözerek kendiniz geliştirebilirsiniz.
✅ Yakın şıklı soruların çözüm mantığı, tüm şıkları inceleyip aradaki ince nüansları fark etmekten geçer. Mesela şunun gibi:

-Reklam-

         
Yakın Şıklı Paragraflarda İnce Nüansları Fark Etmek Önemlidir
Yakın Şıklı Paragraflarda İnce Nüansları Fark Etmek Önemlidir

Mesela burada biraz kafayı zorlarsanız 4 şık da mantıklı değil mi? Ama aslında cevap da belli :) İşte bu yakın şıklı paragraf soruları da buna benziyor. Yakın şıklar içerisinden paragrafta yazanlarda en uygun ve en alakalı olanı bulmanız gerekiyor. Bunun için de sakin olmanız lazım.

Matematik:
✅ Matematik standart sapması yüksek, yani sizi ciddi şekilde ileri taşıyabilecek bir derstir.
✅ Konunun mantığını öğrenip, formülleri ezberledikten sonra bolca soru çözerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Matematik Böyle Öğrenilir
Matematik Böyle Öğrenilir

“Matematikte konuyu öğrenirsin, mantığı ve formülü öğrendikten sonra biraz da ufkunuz genişse (yorum yapabiliyorsanız) neredeyse her soruyu çözecek duruma gelmişsiniz demektir.”


Sosyal Bilimler: Tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi gibi dersler temel kavramları ve olayın hikayesini bildikten sonra, bu bilgiyi yorumlama esasına dayanır. Yorum sorularında sadece paragrafta verilenlere bakın, kurtarmıyorsa kendiniz yorum yapın.

Sözel Yorum Sorularına Karşı Bakış Açınız Böyle Olsun
Sözel Yorum Sorularına Karşı Bakış Açınız Böyle Olsun

Fizik: Fizik ezber ve işlem yapma dersi sanıldığı için başarı oranının en düşük olduğu derslerden birisidir. Sizin yapmanız gereken şey aynıdır: formül ezberi + olayın mantığı + yorum + işlem…

Kimya: Fizik için yazdıklarımız kimya için de geçerlidir, tek farkı kimyanın daha kolay ve daha kolay net arttırılan bir ders olmasıdır.

Fizik ve Kimyanın Sözel Kısmı Böyle Öğrenilir
Fizik ve Kimyanın Sözel Kısmı Böyle Öğrenilir

Biyoloji: Üniversite sınavına hazırlık sürecinde ayağınıza paso dolanması olası ezber ağırlıklı yorum dersidir. Ezberi de yorumu da zor olan nadir derslerden birisidir. Biyoloji netini arttırmak için;
– Bol bol tekrar yapın.
– Dip köşedeki bilgileri öğrenmek yerine temel konunun mantığını öğrenmeye bakın.
– Soru çözmeyi ihmal etmeyin.

Biyoloji Hem Ezberi Hem De Yorumu Zor Bir Derstir Hafife Almayınız
Biyoloji Hem Ezberi Hem De Yorumu Zor Bir Derstir Hafife Almayınız

Yabancı Dil: Yabancı dil, yıllar gerektiren bir çalışmadır. Adım adım halı dokurmuş gibi ince ince işlemeniz gerekir. Hayat tarzı haline getirmeniz gerekir. Bu konuda şu tarz troll şeyleri türetebilecek hale gelmiş olmanız gerekir:

-Reklam-
İngilizce Eğitimine Böyle Bir Gözle Bakmamalıyız :)
İngilizce Eğitimine Böyle Bir Gözle Bakmamalıyız :)

7- Özel Teknikler ve Taktiklerle Üniversite Sınavına Hazırlık

Modern yaşamın bize attığı en büyük kazık doğal biyolojimizi bozmasıdır ve bu da üniversite sınavına hazırlık başta tüm hayatımız boyunca ayağımıza dolanıyor. Hormonlu gıdalar, güneş yüzü görmeyen, sorgulamayan teknolojik(!) nesil… Lafı uzatmadan çözüm önerilerimize geçelim:

.#. Unutkanlık Sorunu ve Biyolojik Saat: Her şeyden evvel vücudunuzu standart fabrika ayarlarına döndürmelisiniz. Bunun yolu da biyolojik saatinize uygun yaşamaktan geçer. Bu konuda detaylı bilgiye “Biyolojik Saat Nedir? Ne İşe Yarar?” adlı yazımızda ulaşabilirsiniz.

Yeni Öğrendiğimiz Bilgileri Nasıl Hafızamızda Tutabiliriz Diyorsanız Bunu Deneyin
Yeni Öğrendiğimiz Bilgileri Nasıl Hafızamızda Tutabiliriz Diyorsanız Bunu Deneyin

Haftada bir gün nazikçe spor yapın. Ders bitince salın, dışarı çıkın, dolaşın. Bir şey kaybetmeyeceksiniz, tam tersine algılarınız açılacak kısa sürede daha çok şey öğreneceksiniz.

Uykunuza dikkat edin. “Geceleri çalışacam rakip eleyecem yeaaah” derseniz her geçen gün algılarınız kapanacaktır. Sonunda hiçbir şey anlamıyor olursunuz ve sizi ilaç takviyeleri bile kurtarmaz. Beynim yanıyor, beynim bunları almıyor gibi sorunlarınız yüksek ihtimalle beyin sisinden kaynaklanmaktadır.
(Ayrıca Bakınız: Beyin Sisi Nedir? Sisli Beyin Neden Oluşur? [Çözüm])

.#. Unutkanlık Sorunu ve Yaratıcı Öğrenme: Öğrendiklerinizin hafızada kalması için saçma sapan kodlamalar yapınız.
Örnek: Mesela biyolojide herbivor otçul, karnivor etçil, omnivor hepçil demektir. Herb bitki demek İngilizce’de, omnivoru da ominigırtlak yani hominigırtlak yani her şeyi yiyen yani hepçil gibi düşünebilirsiniz.

Sınava Çalışırken Ezber Yerleri Kodlayarak Hafızanızda Tutabilirsiniz
Sınava Çalışırken Ezber Yerleri Kodlayarak Hafızanızda Tutabilirsiniz

Ayrıca şu tarz paylaşım yapan sayfaları takip ediniz, her gün bu tarz görsellerle 1-2 şey öğrenseniz kardır:

Bu Tarz Görsellerle Unutkanlık Sorunu Azaltılabilir
Bu Tarz Görsellerle Unutkanlık Sorunu Azaltılabilir

Bunun kimya versiyonları da mevcut :) Mesela:

Orijinal ve Komik Görseller Bilgilerin Kolayca Hafızanızda Yer Edinmesini Sağlayacaktır
Orijinal ve Komik Görseller Bilgilerin Kolayca Hafızanızda Yer Edinmesini Sağlayacaktır

.#. Bağımlılıklar: Teknoloji bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı, pornografi bağımlılığı, alkol bağımlılığı gibi şeyler sizi yer bitirir. Hem ilerlemenize, hem de elinizdeki kapasiteyi kullanmanıza mani olurlar.
(Ayrıca Bakınız: Sosyal Medya Bağımlılığı ile Yalnızlaşan İnsanlar)
(Ayrıca Bakınız: Teknoloji Bağımlılığı ile Yalnızlaşan İnsanlar)

.#. En İyi Öğrenme Yöntemi: Öğrenme piramidine göre, derste öğrenilenlerin çok ciddi bir kısmı unutulmaktadır. Unutulma oranı, daha çok duyu organı çalıştırıldıkça ve en önemlisi kişi pasif konumdan aktif konuma geçtikçe artmaktadır. Bu sebeple en iyi öğrenme yöntemi başkalarına anlatmaktır. (Tecrübeyle de sabittir.)

Öğrenme Piramidine Göre Öğrenmenin En İyi Yöntemi Başkalarına Anlatmaktır
Öğrenme Piramidine Göre Öğrenmenin En İyi Yöntemi Başkalarına Anlatmaktır

.#. MEB Kitapları: ÖSYM soruları MEB kitaplarından hazırlıyor. Tüm derslerde MEB’in kitaplarına mutlaka çalışın. Sonuçta gönül rahatlığıyla müfredata %100 uygun diyebileceğimiz bir tek MEB kaynakları var. Zira müfredatı kim belirliyor? :)

.#. Günlük Soru Sayısı Saçmalığı Üniversite sınavına hazırlık sürecinde olay çok soru çözmek değil, kaliteli bir kaynağı adam akıllı taramak. Kendinize şu soruyu sorun:

“Çözdüğüm kaynaklardaki soruların yüzde kaçı önüme tekrar gelse, tekrar çözebilirim?” Bu sorunun cevabında oran ne kadar yüksek ise o kadar kaliteli ders çalışıyorsunuz demektir.

-Reklam-

Çalışma Saati Değil, Çalışmanın Verimi Önemlidir (Tabi Gidip de 10 Dakika da Çalışmayın)
Çalışma Saati Değil, Çalışmanın Verimi Önemlidir (Tabi Gidip de 10 Dakika da Çalışmayın)

.#. Türkiye Geneli Denemeler: Üniversite sınavına hazırlık yaparken Türkiye geneli denemelere kesinlikle girin ama genel tabloyu görmek için. Ama bunların çoğunun çöp olduğunu ve sıralamaların ZERRE KADAR GERÇEKÇİ OLMADIĞINI bilin. Yoksa moraliniz bozulur.

.#. Tecrübelerden Faydalanın: Akıl hocalarınız ve büyükleriniz haricinde üniversite sınavına hazırlık süreci içerisinde; gideceğiniz üniversitedeki hatta bölümdeki insanlarla konuşun, bölümün güzel şeylerinden bahsetmelerini isteyin ki çalışmak için sebepleriniz artsın.

Mesela youtube kanallarında derece öğrencileri ile başarı hikayeleri çekiliyor, onları izleyin. Size çok şey katarlar zira sizi en iyi onlar anlar. (Mesela şuna yazıyı bitirdikten sonra bakın)

Bu Yazıyı Okuyan 12. Sınıf Adayları, Eğlencenizi De Derslerinizi De İhmal Etmeyin
Bu Yazıyı Okuyan 12. Sınıf Adayları, Eğlencenizi De Derslerinizi De İhmal Etmeyin

.#. Ben mezun senemde şu yöntemi uyguladım ve çok faydasını gördüm, sizde deneyebilirsiniz: yapamadığınız soruları yırtın, bir yerde biriktirin, günde biraz biraz üstüne eklerken bir yandan da eritin. Nokta atışı eksik tamamlamış olursunuz.

.#. Son sınıf öğrencileri, sakın ha okul sınavlarını benim yaptığım gibi küçümsemeyin, o bahane ile çalışmış olun, 2. döneme ertelemeyin, kalıyor, bitmiyor emin olabilirsiniz.

Sınava Hazırlık Sürecini Canınızı Sıkmadan Her Şeyden Zevk Almasını Bilerek Atlatabilirsiniz
Sınava Hazırlık Sürecini Canınızı Sıkmadan Her Şeyden Zevk Almasını Bilerek Atlatabilirsiniz

.#. Bildiğiniz şeylere tekrar tekrar çalışmak yerine eksikleriniz üzerine gidiniz. Tabi arada eski şeyleri de tekrar ediniz.

8- Üniversite Sınavına Hazırlıkta Sağlam Psikoloji

Sınav Kaygısı İçin: Hedefiniz diyelim ki 10 bin, 25 bine kadar istediğiniz tüm bölümlerin alternatiflerini çıkarın. Sınav kaygısının asıl sebebi kaybetme ve rezil olma korkusudur. Şu videonun yorumlarında bunu çok net bir şekilde görebilirsiniz.

Sınava Çalışırken Üretken, Sınav Anında Zorlanma Stres Seviyesinde Olun
Sınava Çalışırken Üretken, Sınav Anında Zorlanma Stres Seviyesinde Olun

Kendinizi Motive Edecek Şeyler Bulun: Halk dilinden açıkça yazıyorum:
1- Üniversitede ortam mükemmel, eğleniriz, gezeriz, tozarız, koparız…
2- Sınavı kazanayım şu isteğim de gerçek olacak wuhuu. (Araba gibi)
3- (Bu madde önemli) Bugün şu kadar soru çözersem / ders çalışırsam şunu yapabilirim.
4- Her akşam kendimi eğlendirmeli ve ruhen dinlendirmeliyim.
(Ayrıca Bakınız: Sınav Kağıtlarına Verilen Yaratıcı Cevaplar)
Örnekler çoğaltılabilir, sizin yaratıcılığınıza kalmış. Ama unutmayın ki korkuda bir motivasyondur:

-Reklam-

         
Gözünüzü Korkutmak Gibi Olmasın Ama Bu Duruma Düşmemek İçin Çalışın Çalışın Yine Çalışın
Gözünüzü Korkutmak Gibi Olmasın Ama Bu Duruma Düşmemek İçin Çalışın Çalışın Yine Çalışın

Güzel Bir Hikaye: Hayvanlar arasında dağa tırmanma yarışması düzenleniyormuş. Velhasıl yarışma başlamış, tüm izleyiciler “yapamazsınız” diye tezahürat yapmaya başlamış. Neyse kısa kesiyorum yarışma bitmiş, bir kişi başarıyla tırmanabilmiş sadece. O da sağırmış.

Yazın Abime 0.5 Matematik Neti
Yazın Abime 0.5 Matematik Neti

Sınav Anı Bambaşkadır, Eşsizdir: 12’ler bunu es geçer ama dışarıda aileniz beklerken, sevenleriniz müjdeli haberinizi beklerken, (hele hele mezunsanız) cümle aleme rezil olma riskiniz varken, denemelerden bambaşka bir ortam varken…

İstemediğiniz Bir Yere Gidip Hayat Boyu Mutsuz Olacağınıza Mezuna Kalın Bin Kat Daha İyi
İstemediğiniz Bir Yere Gidip Hayat Boyu Mutsuz Olacağınıza Mezuna Kalın Bin Kat Daha İyi

9- Üniversite Sınavına Hazırlık Yıl İçi Planlaması

Sınavın Haziran gibi yapıldığını varsayarak (2018’de Temmuzdaydı 2019’da böyleydi, gelecekte ne olur bilemem) konuşuyorum.

a) Ocağa Kadarki Süreç

Genel Bakış: 12. sınıflar enerjileri yerinde olduğu için şevkle çalışır ve (son dönem çalışanlar hariç) çoğu öğrencinin çalışmasının %70’ini oluşturan dönemdir. Mezunlar ise eski senelerin yorgunluğu ile ilk dönem zaten tecrübeliyiz ayağına üniversite sınavına hazırlık işini ağırdan alırlar.

Tavsiyemiz: Bu dönemde deli gibi konu eksiği kapatmaya çalışın, dershaneye gidiyorsanız etütlere soru çözümlerine acımadan abanın.

YKS Hazırlık İçin Doğru Dershane Seçimi Hayati Derecede Önemlidir
YKS Hazırlık İçin Doğru Dershane Seçimi Hayati Derecede Önemlidir

b) Nisana Kadarki Süreç

Genel Bakış: Özgürlüğe adım adım koşulan süreçtir. 12. sınıfların enerjilerinin kesilmeye başladığı, çalışmayı bırakmaların arttığı üniversite sınavına hazırlık sürecidir. Mezunlar ise sınav yaklaşıyor diyerek gaza basar genellikle bu dönemde… Ama tek gerçek sürenin daraldığı ve tedirginliğin arttığı gerçeğidir.

Tavsiyemiz: Gün içerisinde bir yandan konu eksiklerinizi tamamlarken bir yandan da deneme çözmeye başlayın. Kötü olduğunuz derslerin alan denemelerini çözün ve oralardan eksik tamamlayın. Zira eksik tamamlamanın en güzel yolu budur. ÖZELLİKLE 2. BASAMAK FEN DERSLERİNDE EN ETKİLİ YÖNTEM BU OLACAKTIR!

Aslında Başarısız Olunulmasının Sebebi Budur
Aslında Başarısız Olunulmasının Sebebi Budur

c) Haziran Ayı (Sınav Ayı)

Genel Bakış: İster inek, ister zeki, ister tembel, ister başka bir şey olun ama “Yether, bitsin artık laaaan” dediğiniz aydır. “Konular bitmeyecek, bir halt başaramayacağım” gibi şeyler başta olmak üzere kafanızdaki şeytanın en fazla cirit atıp aklınızı çeleceği dönemdir.

Önemli Bir Not: Konu eksiğini son hafta tamamlayıp ilk bin tarzı derece yapan adamlar da var, bunu bilin.

Tavsiyemiz: Sakinliğinizi koruyun, dershane geometri hocamın güzel bir sözü vardır “SINAV SON BİR AYDA KAZANILIR!”. Yani sakın pes etmeyin, abanmaya devam, nereden neyi kurtarsanız kardır. Ama sakın limitlerinizi zorlamayın, konu eksiğiniz kalsa bile ağırdan alın yoksa zararını sınav anında görürsünüz.

Sınavdan Sonra Yapılan Yorumlara Aldırış Etmeden Hayatınızı Yaşamaya Bakın
Sınavdan Sonra Yapılan Yorumlara Aldırış Etmeden Hayatınızı Yaşamaya Bakın

10- Üniversite Sınavından Önce Ne Yapmalı?

Özet: Pes etmeyin, zira son gün son saat son dakikada öğrendiğiniz ufak bir şeyle bile bir soru yapabilirsin. FAKAT! O dönem zaten bıkmış olacağınız için abartı çalışma sınav anındaki performansınızdan yer. Bu sebeple;

~ Son yılların çıkmış sorularını çözün.
~ Çalışma ağırlığını (süre kısıtlaması olduğu için) ilk oturum denemesi çözmeye ayırın ki sınavdan hemen önce pratik kazanabilesiniz.
~ Beslenme ve uykuya aman dikkat edin.
~ Sınav yerine nasıl gideceğinizin planını iyi yapın, trafiği falan iyi hesap edin.

Komik ÖSYM Capsleri ve Paylaşımları
Komik ÖSYM Capsleri ve Paylaşımları

Sınavdan Önceki Son Gün

— Geçen senenin çıkmış sorusunu çözün.
— Akşam sağlıklı beslenin. Yeşillik, et, pilav tüketimi şahsımca 2 yıl boyunca uygulanmış olup tavsiye edilir.
— Kafanızı “yarın bittim ben, biz sadece kaderimizi yaşıyoruz… ” gibi saçma düşüncelerden temizleyin.
(Ayrıca Bakınız: Kaderimiz Önceden Mi Yazıldı?)
— Şekerli şeyler kesinlikle tavsiye edilmez, un içerikli hiçbir şey tüketmeyin. Zihin fonksiyonlarınızın daha iyi olduğunu fark edeceksiniz. Tüketecekseniz de az tüketin, doğal yollarla (meyve gibi) karşılayın.
— Ayrıca akşam ayran için yoksa o gece uyunmaz.
— Hava güzelse çıkın yürüyün, gezin, kafa dağıtın. Yarın üniversite sınavına hazırlık sürecinin sonu… Zira şunun gibi karışık soruları çözebilmek için sakin olmanız gerekir:

-Reklam-
Karışık Soruları Çözerken Tıpkı Bu Örnekteki Gibi Hiçbir Detayı Atlamayın
Karışık Soruları Çözerken Tıpkı Bu Örnekteki Gibi Hiçbir Detayı Atlamayın

Soru: Üniversiteye giriş sınavı soruları zor mu yoksa kolay mı olur?

Sınavın zor mu yoksa kolay mı geleceğini tespit edebilirsiniz. Katılım sayısı yüksekse, mezun oranı yüksekse, aşırı nitelikli öğrenciler varsa sınavın zor gelmesi olasıdır. Eğer sınavdan sonra seçim varsa da kolay gelmesi olasıdır :)

11- Sınav Günü ve Deneme Sınav Çözme Stratejileri

a) Sınav Sabahı Ne Yapmalı?

Özet: Kafanızın çalışması için sağlıklı bir kahvaltı yapmanız gerekir.

Kalktınız, elinizi yüzünüzü yıkadınız. Ben 2 sene boyunca 2 seferinde de sabah et, pilav (ekmek yok, şeker yok) ve yeşillik yeyip gittim. Bir de kahve var tabi. Vay kro sabah yediğine bak diyebilirsiniz ama bunu özellikle yaptım ve ilk oturumda hız olarak çok faydasını da gördüm. Fakat kafeini abartmayın, çabucak acıkır ve yılların emeğini sınavda batırırsınız. (Tecrübeyle sabittir.)
(Ayrıca Bakınız: Doğru Beslenme ve Besin Grupları)

Protein Bazlı Beslenme Doğru Beslenme Konusunda Hayati Bir Yer Tutar
Protein Bazlı Beslenme Doğru Beslenme Konusunda Hayati Bir Yer Tutar

Kırmızı Etin Faydaları:
-Doğal yoldan B12 alırsınız.
-Doğal yoldan demir alırsınız ve bu sizi daha çok enerjik yapar.
-İçindeki doğal kreatinle enerjinizi ayrıca arttırır. 
-En önemlisi testosteronunuzu arttırır, bu da sizin yapamadığınız sorularla inatlaşmanıza ve daha hızlı ilerlemenize sebep olur. 
(Ayrıca Bakınız: Testosteron Nedir? Testosteron Arttırma Yolları)
Eğer sakin ve inatçı olmazsanız ÖSYM sizi ham yapabilir: :)

ÖSYM Logosundaki Sübliminal Mesaj Yeterince Açıktır
ÖSYM Logosundaki Sübliminal Mesaj Yeterince Açıktır

b) Sınavdan Hemen Önce

Özet: Sınav anında batırmamak için rahatlamanız gerekir. Bu sebeple heyecanı yenmek, ciddi oranda azaltmak için sınav binasına erkenden girin.

Hedefiniz yüksekse binaya girdikten sonra eliniz ayağınız titremeye, sanki birisi kafanıza silah dayamış gibi kalbiniz küt küt atmaya başlayabilir. Endişe etmeyin, doğru tuvalete gidin elinizi yüzünüzü yıkayın.

Dikkatinizi çevrenizdeki insanlara vermeyin. Podyuma gelirmiş gibi giyinenler, dünyadan bihaber olanlar, sınavı parçalamak isteyenler derken moraliniz bozulmasın.

Sınav Salonunda Her Türlü İnsan Olacak Bu Sebeple Sadece Kendi Kağıdınıza Odaklanın
Sınav Salonunda Her Türlü İnsan Olacak Bu Sebeple Sadece Kendi Kağıdınıza Odaklanın

Gidin ÖSYM reisin verdiği kalemleri, kalemtıraşı falan dizin masaya güzelce, selpak falan açın poşetinden, koyun masada kolay alabileceğiniz bir yere. Zamanınızı güzelce değerlendirin. Su götürmenizi tavsiye etmem, kazara dökülür falan. Yazık olmasın 1 senenize.

Optikte 6-8 numaralı kitapçık nosunu benim gibi 20-30 kez endişelenip kontrol eder misiniz bilmem ama odaklanma konusunda güzel işe yarıyor.

İşin Özü: Kaybedecek bir şeyim yok, gelin lan ………. (noktaları siz tamamlayın artık) derseniz sınavın içinden geçersiniz, anlam yükler rezil olmaktan korkarsanız UFAK BİR KORKU BİLE sizi deli gibi geriye atacaktır! Cesur olun. İlk 5 dakikadan sonra rahatlayacaksınız. Gene mi sakin değilsiniz? O zaman şunu hatırlayın:

Sınav Anında Sakin Olmak İçin En Büyük Nedeniniz Budur
Sınav Anında Sakin Olmak İçin En Büyük Nedeniniz Budur

c) Eşsiz Sınav Anı – Deneme Çözme Taktikleri

💡 Psikolojik Savaş: ÖSYM insanları psikolojik olarak göçertip elemeye bayılır. Genelde şu yöntemleri kullanır:
– Arka arkaya aynı doğru şıkları koyma
– Çeldirici şıkkı başa koyma
– Zor, saçma gelecek, oyalayıcı soruları başa koyma

ÖSYM Böyle Çılgınlıklar Yapıp İnsanları Psikolojik Olarak Bitirmeye Bayılır
ÖSYM Böyle Çılgınlıklar Yapıp İnsanları Psikolojik Olarak Bitirmeye Bayılır

💡 Zorsa Herkese Zor, Niye Pes Ediyorsun Corç: İnsanların zor sınavı görünce, hele hele ilk başta Türkçe ile başlayıp anlaşılmayan ve uzun paragrafları görür görmez direkt morallerini bozuluyor. Bunu şu tarz troll tweetler ile kolaylıkla anlayabiliriz:

-Reklam-

Uzun Paragraflar Genellikle Daha Basit Olurlar
Uzun Paragraflar Genellikle Daha Basit Olurlar

ULAN! Zorsa herkese zor, ayrıca orta düzey çalışan bir üniversite sınavına hazırlık öğrencisi isen zor soruları yapma yani kolaylıkla çoğu kişiyi eleme potansiyelin var demektir. Zorlukları avantaja çevir yani.

💡 Mantıklı Cevaplar: Sorular bilim temelli, yani mantıklı cevapları olmalı değil mi? Bunun için cevaplarınızın mantığa yatmasına dikkat edin. Mesela;

Bulduğunuz Sonuçların Sorunun Mantığına Uygun Olup Olmadığını Mutlaka Kontrol Edin
Bulduğunuz Sonuçların Sorunun Mantığına Uygun Olup Olmadığını Mutlaka Kontrol Edin

Mesela bu örnek mantıksızdır ama kişi eğer 29 Mart’ta doğmadı ise. Vurmayın, aaghgh şaka yaptım sadece şaka :D

💡 Troll Paragraflar: Objektiflik, dikkat, ince zeka, okuduğunu anlama becerisi, çok boyutlu düşünme gibi bir ton şeyi ölçen yeni nesil soruların temelini oluşturan sağlam sorulardır. Ortalama bir insan şu döngüyü yaşar:

“(Paragrafa bakar), uzun bu, demek ki vakit kaybedeceğim, geç bunu, aa bu kısaymış bunu çözeyim, (okudu, ama anlamak için okumadığı için soru güme gitti)”

Size Saçma Gelebilir Ama Deneme Çözerken Şu Sinir Bozucu Anı Yaşamamak İçin Beyninize Hükmetmeniz Gerekiyor
Size Saçma Gelebilir Ama Deneme Çözerken Şu Sinir Bozucu Anı Yaşamamak İçin Beyninize Hükmetmeniz Gerekiyor

Bu durumları yaşamamak için pür dikkat kesilmeli, moralinizi bozmamalı, sabırlı ve hızlı olmalı ve en önemlisi kaybedecek bir şeyi yok edasıyla çözmelisiniz. Yoksa size şıklar adeta şunun gibi gelir:

ÖSYM Paragraf Soruları Gibi Yakın Şıklı Paragraf Soruları Mutlaka Ama Mutlaka Çözün
ÖSYM Paragraf Soruları Gibi Yakın Şıklı Paragraf Soruları Mutlaka Ama Mutlaka Çözün

💡 Savaş Oyunları ile Morali Arttırma: Sınav anında ne alaka değil mi? Dostlar, bu benim yöntemimdi. TYT elinize taramalıyı alıp bir timin ortasına dalmak ve deliler gibi savaşmaktır. AYT ise tam tehçizatlı profesyonel bir ekibin elinden rehine kurtarmak gibidir.

HAYATİ UYARI: Tam olarak bu sebepten ötürü bir dersi full çekeceğim diye uğraşmayın, sınavda totalde maksimum neti yapmaya bakın.

Sınav Anında Bu Tarz Şeylere Takılmayınız, Zaten Bunları Sırf Siz Takılın Diye Yaparlar Sakinliğinizi Bozmayınız
Sınav Anında Bu Tarz Şeylere Takılmayınız, Zaten Bunları Sırf Siz Takılın Diye Yaparlar Sakinliğinizi Bozmayınız

💡 AYT Sayısal Tekniği: AYT’si iyi olan arkadaşlar da bilirler, AYT’deki o sorulara ilk başta bakarsın, “bunu yapamam, bu nasıl bir fantezi soru be” dersin, sonra uğraşırsın bir bakmışsın 5/73 gibi saçma bir cevap bulmuşsun. Aaa o da ney? :D Şıklarda var, %99 doğrudur bu durumlarda zaten.

💡 Hiçbir Şey Yapamıyorsan: Hiçbir şey yapamıyorsanız bile tek tek deneyin. Adam 2018 AYT’de modüler aritmetik sorusunu tek tek eliyle sayıp yapıp bir ton milleti elemiş:

-Reklam-

         
Sınav Anında Son Çare Şıkları Deneyerek Tonla İnsanı Eleyebilirsiniz
Sınav Anında Son Çare Şıkları Deneyerek Tonla İnsanı Eleyebilirsiniz

💡 Acil Durum Stratejisi: Zaman yetmemesi gibi olası acil durumlara hazırlık yapın. Hazırlık yaptığınız şey ise, yanlış şıkların bir kısmını eleyerek sorunun şık sayısını olabildiğince azaltmak ve kalan şıklar arasından en mantıklı seçimi yapmaktır. Ama bu işi rastgele yapmayın, yani sallamayın. Hele hele 4-5 şık duruyorsa mantıki seçim yapmaktan olabildiğince kaçının.

Yanlışlar Doğruları Götürdüğü İçin Sadece 2-3 Şıkka İndirebildiğiniz Soruları Mantık Çerçevesinde Sallayın
Yanlışlar Doğruları Götürdüğü İçin Sadece 2-3 Şıkka İndirebildiğiniz Soruları Mantık Çerçevesinde Sallayın

12- İki Oturum Arası Ne Yapmalı? (TYT – AYT Arası)

✅ TYT – AYT arasındaki sürede dinlenmeniz AYT performansınız açısında hayati derecede önemlidir.

✅ Sınavınız iyi geçti ise hiç kimseyle muhatap dahi olmayın. İnanın bana nazar gerçek ve gözden ne kadar uzak olsanız o kadar iyi.

✅ Sınavınız kötü geçtiyse hiç kimseye temas etmeyin. Sınavınız kötü geçti ve sınavda cidden zor geldi ise temas edip genel tablonun kötü olduğunu görüp rahatlayabilirsiniz. Daha sonra moralinizin şu tarz kareler ile bozulmasını istemeyiz değil mi:

Üniversite Sınavı Sonrası Bu Sebeple Moral Kırıklığı Yaşamamak İçin Kimseyle Konuşmayın
Üniversite Sınavı Sonrası Bu Sebeple Moral Kırıklığı Yaşamamak İçin Kimseyle Konuşmayın

Üniversite sınavına hazırlık sürecinde tek derdi para kazanmak olan çeşitli platformlara yayılmış, birbiriyle videolarda başarılı öğrencileri ile (affedersiniz ama) sidik yarıştıran hocaları kaile almayınız.

13- Sınav Sonuçları Açıklanana Kadar Ne Yapmalı?

Üniversite sınavı bitti, hepi topu bir sınav ulan be. Sınavı büyütmeyi, kafa yormayı bırakıp eğlenmeye ve hayallerinizi gerçekleştirmeye bakın. Geceleri sabahlayın, eğlenin, gezin, tozun, kopun… Tabi kafanızdaki şu meşhur soruyu da cevaplayayım:

Soru: Üniversite sınavı sıralamaları iyi mi yoksa kötü mü gelir?

Sınavın önceki yıllara göre yapılma oranını hocalarınız yardımıyla kıyaslayın ve buna göre yorum yapın. Ayrıca çok basit sorular yoksa, çok fazla nitelikli öğrenci yoksa sonuçların önceki yıllara göre daha iyi gelmesi kuvvetle muhtemeldir.
Benzer Bir Durumu Yaşamamak İçin Sınavdan Sonra Yorum Yapmayınız
Benzer Bir Durumu Yaşamamak İçin Sınavdan Sonra Yorum Yapmayınız

Sınavı gözünde büyütenlere, sınavı kötü geçenlere şunu söyleyebilirim ki mezuniyet gibi bir şansınız var. Ayrıca bir sınavı bu kadar büyütürseniz yarın önemli bir makama geldiğinizde zor şartlarda iken ne halt edeceksiniz? Koyverin gitsin. Daha sınav stresini bile yönetemiyor isek vay halimize.

Ayrıca sınav bize değer katmaz, değerimizi de düşürmez. Sadece etikettir! Aslında çok çok iyi üniversitelerin çok iyi bölümlerinde olmadıktan sonra nerede okuduğumuzun çokta bir farkı yoktur. Aslolan üniversiteye gidip, hayatımızı yaşamamız ve en önemlisi orada kendimizi geliştirmemizdir.

Üniversitede her ne kadar yapacak olsanız da, tatilde faydalı bir şeyler yapmak isterseniz kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak için “Kendini Geliştirme Yöntemleri [Rehber]” adlı yazımıza bakabilirsiniz

Ve Beklenen An... Artık Özgürsünüz!
Ve Beklenen An… Artık Özgürsünüz!

Hayati Önemde Bir Not: Sınavın iyi veya kötü olmasının ölçütü kesinlikle sizsiniz. Mesela 2000’lik bölüm hedefliyor isen ve saçma sapan şeyler yüzünden 4000 yapmışsan buna kendiniz için kötü diyebilirsiniz. Ama böyle bir şeyin insanların ağzından salyalar akıtarak baktığı bir şey olduğunu da unutmayın.

-Reklam-

14- Tercih Döneminde Nasıl Tercih Yapılır?

Tercih; ortaya koyduğunuz başarı ölçüsünce hayatınızı, geleceğinizi adeta kendi ellerinizle çizdiğiniz bir dönemdir. Üniversite sınavına hazırlık sonrası en kritik dönemdir. Neden mi? Tercihler kaderinizi belirler. Mesela;

Doğru Üniversite Tercihi Yapmanın Önemi Ektedir
Doğru Üniversite Tercihi Yapmanın Önemi Ektedir

Kural-1: Üniversiteler puanlarına göre değil, sıralamalarına göre tercih edilir. Çünkü puanlar sınav zorluğuna göre her yıl değişir.

Kural-2: Aslolan üniversitenin adı değildir, size uygun bölüm olup olmadığıdır. Alakasız bir bölüm ömür boyu mutsuzluk ve işsizlik gibi riskleri bünyesinde barındırır.
(Ayrıca Bakınız: Geleceğin Meslekleri Nelerdir?)

Kural-3: Mutlu olamayacağınız bir bölüme gitmektense 1 sene daha mezuna kalmaktan çekinmeyiniz. Mezunsanız bile denemeye değerdi zira ömrünüz boyunca keşke deneseydim diyeceğinize “1 sene daha uzattım, paşalar gibi çarpıştım ama olmadı” demeniz vicdanınızı rahatlatacaktır.

Kural-4: Mezun beni sarmaz derseniz çift ana dal, yan dal ve yatay geçiş deneyebilirsiniz. Seçenekler boldur, tercihi size kalmıştır.

Kural-5: Üniversite tanıtım günlerine mutlaka gidin, gezin. Tanıtım günleri haricinde de insanlarla, büyükleriniz ile konuşun, fikir telakkisi yapın. Ayrıca unutmayın ki;

Doğru Tercih Yapmak Neden Önemlidir Konulu Çalışma
Doğru Tercih Yapmak Neden Önemlidir Konulu Çalışma

15- Üst Düzey, Aşırı Profesyonel Bilgiler

a) Başarılı Olmanın Sırrı: Mutluluk

Link: “TED”
Özet: Herkes başarılı olunca mutlu olacağını sanır ama başarıya ulaşınca onun mutluluğunu yaşamak yerine yeni hedefler koyulur ve böylece mutluluk sürekli ertelenmiş olur. Bunun yerine başarılı olursan mutlu olursun formülünü ters çevirin ve mutlu olursan başarılı olursun yapın. Çünkü mutlu olduğunuzda beyniniz daha iyi çalışır. 
Tavsiyeler: 
1) Egzersiz/spor yap 
2) Şükür et 
3) Meditasyon yap 
4) Pozitif olay günlüğü tut 

b) Vücut Dilin Benliğini Şekillendiriyor

Link: TED
Özet: Nasıl kötü hissettiğimizde büzülüp iyi hissettiğimizde kollarımızı açıp genişliyor isek bu formül tersine de uygulanabiliyor. Yani beden olarak güçlü durarak hislerinizi ve beyninizi de değiştirebilirsiniz. 
Tavsiyeler: 
1) Dik durun.
2) Oturduğunuz yeri kaplayın.
3) İçten kendinize motivasyon konuşması yapın.

Beden (Vücut) Diliniz Ruh Halinizi ve Benliğinizi Şekillendirir
Beden (Vücut) Diliniz Ruh Halinizi ve Benliğinizi Şekillendirir

c) Nasıl Bitecek Bu Konular? Nasıl Full Yapılır?

Link: Youtube
Özet: Adam hiperaktif imiş ve hocaları hep dermiş ki çalışsa yapar ama çalışmıyor. Bu yüzden üniversitede notlar hep c gelirmiş. Sonra demiş ağa bu böyle gitmez. Hiperaktifiz ama salak değiliz. Ben derslerimi 5-10dk lık küçük parçalar halinde çalışayım. Ne zaman kaynaşmak istesem bir mola vereyim ama sonra mutlaka geri döneyim. Aynı pomodoro gibi. Sonra adamın notlar uçmuş bunu uygulayınca paso A almaya başlamış.

Adam diyor ki en hırslı olduğunuz hedefi alın ve onu en küçük parçalarına kadar ayırın. Ve sonra o küçük parçaları yapmaya başlayın ama büyük hedefi yapmayı düşünmeyin hep küçük parçalara odaklanın.

d) Beyin Sinyallerini Güçlendirme

Link: Youtube
Özet: Beynimizin ortasında hippocampus denen bir bölge var. Burası öğrenmeniz hafızanız modunuz ve duygularınız için önemli bir yer. Bu önemiyle birlikte buranın bir özelliği daha var ki o da yeni sinir hücreleri üretmesi. Hem de günde 700 tane. Araştırmalara göre burada üretim azaldığında daha depresif, stresli oluyoruz ve hafıza becerilerimiz kötüleşmeye başlıyor. Arttırırsak da tam tersi oluyor. Daha iyi bir duygu durumu ve daha iyi bir hafızanız oluyor. Peki bunu nasıl arttıracağız? 
Tavsiyeler: 
1) Spor yapın 
(Ayrıca Bakınız: Sporun Faydaları Nelerdir?)
2) Bitter çikolata yiyin 
3) Rengarenk meyve sebze beslenmeye çalışın özellikle yaban mersini faydalıymış 

 Rehberimiz nasıldı? Buraya kadar geldiğinize göre sarmış olmalı. Eğer benzer tatta, benzer konuda bir içerik okumak isterseniz “Nasıl Başarılı Olunur? (Başarının Sırrı)” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

-Reklam-

Technogezgin.com Bilgi
Üniversite sınavına hazırlık” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

30 Yorum

 1. HAYATIMDA YKS SÜRECİYLE İLGİLİ OKUDUĞUM EN FAYDALI İLK 3 YAZIDAN BİRİ DİYEBİLİRİM AĞZINIZA SAĞLIK

  1. Aslolan yayınların yeni ve eski nesil karışık (yani ÖSYM formatında) soru hazırlamasıdır. Bu sebeple 3-4-5 ve 3D’ye tek geçerim.

 2. 2019 YKS’de ilk 15 bin içine olan biri olarak beğendim kardeşim tebrikler. Ayrıca siteni de detaylıca gezdim çok güzel bir site yapmışsın. Bol şans.

 3. Gerçekten çok ciddi emek verilmiş hazırlayanın ellerine sağlık Allah razı olsun İnşallah bizlerde bu güzel tavsiyelerin hakkını verebiliriz .

  1. Teşekkürler, inşallah istediğiniz üniversitede istediğiniz bölümü kazanırsınız ve bunda bizlerin de bir payı olur :)

  1. Aslında yazıda yazıyorlar da ilk bakışta doğrudan fark edilmiyorlar. Burada tekrardan verelim biz de :)
   1- Sağlıklı ol, zihnin açık olmazsa ve yeterince pratik yapmazsan zorlanırsın.
   2- Soruları sakince oku, sakın ha mantıksal olarak denilenlerin dışına çıkma. (Çözümde özgün ol, çok boyutlu düşün ama denilenlerin dışına çıkma)
   3- Soruda verilenleri (saçma olsa da) esas alarak soruyu çöz. Asla soruda yarım verilen yargılardan BAŞKA ANLAMLARA ÇIKACAK YORUMLAR YAPMA! Soruda ne veriliyorsa o.
   4- Sınırsız tane yeni nesil soru türetilebilir, bu sebeple konu eksiği tamamla. Sonra da eski ve yeni nesil soru çöz bol bol.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı