-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Sağlıklı Yaşam

Limon Nedir? Limonun Faydaları Nelerdir?

-Reklam-

Limon Nedir: Turunçgiller familyasında bulunan ve doğada en çok C vitaminini içeren narenciye türü şifalı bir meyvedir. Bilimsel adı Citrus olmakla beraber tarih boyunca en çok ticareti yapılan şifalı meyvelerden birisidir.

Bu yazıda sırasıyla;
 Limonun bilindik önemli faydalarından,
 Limon kabuğunun faydalarından,
Bu bitkiyi en verimli şekilde nasıl tüketebileceğimizden,
Bir takım özel tariflerden ve püf noktalardan,
Ve bu konuda sıkça sorulan sorulardan bahsedeceğiz.

-Reklam-
Limon Bir Çok Derde Deva Olan Oldukça Faydalı Bir Bitkidir
Limon Bir Çok Derde Deva Olan Oldukça Faydalı Bir Bitkidir

Limonun Faydaları Nelerdir?

Zayıflamaya Yardımcı Olur: Limon düşük kalorili olduğu ve aynı zamanda kalori alımını azalttığı için zayıflamaya yardımcı olur. Bu sebeple diyabet hastaları ve kilo vermek isteyen kişiler için ideal bir besin ve içecek kaynağıdır.

Kanser ve Hastalıklarla Savaşır: Limon su karışımı aynı zamanda vücudun pH dengesini düzenleyerek vücudu alkali (bazik) hale getirdiği için kanseri ve diğer hastalıkları önlemektedir. Bilimsel araştırmalara göre asitli vücut pek çok hastalığı tetiklemektedir. Limon da tümörü önleyerek kanser riskini azaltmaktadır ve var olan tümörlerin de büyümesini yavaşlatmaktadır.
(Ayrıca Bakınız: Kanserin Gerçek Sebebi: Oksijensizlik)

Kanser Dahil Hiçbir Hastalık Alkali Ortamda Var Olamaz (Dr. Otto Warburg)
Kanser Dahil Hiçbir Hastalık Alkali Ortamda Var Olamaz (Dr. Otto Warburg)

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Limonlu su hem bünyesinde bolca bulunan C vitamini, diğer önemli vitamin ve mineraller sayesinde hem de serbest radikallerle savaşması sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Gerek bu vitamin ve minerallerle gerek de kanın oksijen durumunu düzenleyerek daha enerjik hissetmemizi sağlaması limonun faydaları arasındadır.

-Reklam-

Vücudu Temizler: Limonlu su kandaki toksinleri azaltarak tüm vücudun ve organların temizlenmesine yardımcı olur. Limon yapısındaki besinler itibariyle hem idrarı arttıran doğal idrar söktürücü işlevi görürken aynı zamanda da gereksiz maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Vücudu Temizlemesi Limon Suyunun Faydaları Arasında Olduğu İçin Düzenli Olarak Tüketilmelidir
Vücudu Temizlemesi Limon Suyunun Faydaları Arasında Olduğu İçin Düzenli Olarak Tüketilmelidir

Kişiyi Rahatlatır: Limonlu suyun diğer önemli bir faydası ise stres, depresyon ve endişeden kurtulmasını sağlayarak tansiyonu düşürmesidir. Kişi limonlu su tükettiği taktirde bir rahatlama hissi yaşar.

Böbrek Taşına İyi Gelir: Bu bitkinin en temel faydaların birisi de böbrek taşı sorununa iyi gelmesi ve hatta onu önlemesidir. Böbrek taşları vücuttan atılırken bazen idrar akımına engel olduğu için çeşitli ağrılara sebep olabilir. Fakat limonlu su içildiği taktirde vücut ve idrar sulandırılacağı için böbrek taşı oluşum riski azalır.

Limonun Faydaları Nelerdir?
Limonun Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemine Yararlıdır: Limon suyu sindirim için gerekli olan hidroklorik asit üretimini destekler. Aynı zamanda karaciğerde bulunan sindirim enzimlerini harekete geçirir. Bu sebeple ishal ve benzeri sindirim sorunlarına karşı tüketilmesi önerilir.

-Reklam-

Kişisel Bakımda Kullanılır: Limon yapısında bulundurduğu vitamin ve minerallerden dolayı cilde oldukça faydalıdır. Bu sebeple gerek kepeği azaltıp saça doğal parlaklık vermede, gerek maske olarak, gerek de doğal epilasyon gibi çeşitli kişisel bakım uygulamalarında kullanılır. Bu maskelerin en önemli kullanım alanları şunlardır:
(Ayrıca Bakınız: Evde Kolay ve Doğal Epilasyon Nasıl Yapılır?)

Limonun Faydaları Arasında Cilt Bakımında Kullanılan Çok Amaçlı Limon Maskeleri De Yer Alır
Limonun Faydaları Arasında Cilt Bakımında Kullanılan Çok Amaçlı Limon Maskeleri De Yer Alır

Yaşlanmayı Önler: Günlük düzenli olarak limonlu su tüketmek kişinin yaşlanmasını önleyen ve aynı zamanda derinin canlanmasına yardımcı olan antioksidanları almasını sağlar.

Kemik Erimesine İyi Gelir: Limonun faydaları arasında kemik hastalığı (osteoporoz) hastalığına iyi gelmesi de vardır. Yapısındaki C vitamini kemikleri ve kıkırdakları koruyan kolajen üretiminde kullanılır. Ayrıca limonun yapısındaki magnezyum, kalsiyum ve potasyum kemik sağlığını destekler.

Limonun Faydaları Saymakla Bitmeyecek Kadar Fazladır
Limonun Faydaları Saymakla Bitmeyecek Kadar Fazladır

Romatizmaya İyi Gelir: Yemeklerden önce ve yatmadan önce limonlu su içmek kişinin romatizmadan kurtulmasına yardımcı olur.

Diğer Faydaları: Kadınlar adet sancılarından kurtulmak için, şişmiş diş etlerinin yarattığı ağrılardan kurtulmak için, güneş yanıkları ve arı sokmalarından kurtulmak için, nasır tedavisinde, yüksek kan basıncını dengelediği için iç kanama tedavisinde, kabızlık tedavisinde, ağrılı aftlardan kurtulmada, ağız ülserinden kurtulmada kullanılır.

-Reklam-

Gördüğünüz üzere limonun faydaları saymakla bitmiyor. Biz bu içerikte şimdiye kadar yazdıklarımızı kısaca tıpkı şu görseldeki gibi özetleyebiliriz:

Limonun Faydaları Nelerdir?
Limonun Faydaları Nelerdir?

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Limonun kabuğu, limon suyuna göre 5-10 kat daha fazla vitamin ve mineral barındırdığı için limon suyuna göre çok daha faydalıdır. Limon kabuğunun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

.#. Limon kabuğu diş etlerini güçlendirir, C vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen skorbit hastalığını önler.
.#. Antiseptik olduğu için enfeksiyonlarla mücadele eder. Ayrıca kanser riskini azaltır.
.#. Vücudu toksinlerden ve zararlı bileşenlerden arındırır.
.#. Hücre hasarını önler ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.
.#. Kabızlığı önler, gazı giderir, mideyi rahatlatır.
.#. Solunum sorunlarına iyi gelir.

Limon Gibi Limon Kabuğunun Faydaları Da Oldukça Fazladır
Limon Gibi Limon Kabuğunun Faydaları Da Oldukça Fazladır

Limon Nasıl Tüketilir?

— Limon suyu olarak
— Limon kabuğu şeklinde
— Limon yağı olarak
— Limon çekirdeği olarak
— Limonata halinde
— Özel tarifler uygulanarak tüketilebilir.

Bu yöntemler içerisinde en etkili yöntem doğrudan limon suyu içmek olmakla beraber limonun suyu ayrıca uygun salatalara, yemeklere veyahut meyve sularına katılarak da tüketilebilir.

Eğer limonu ekşi buluyorsanız ve bu sebeple bu meyveyi limonata şeklinde tüketecekseniz 1 limona 1 bardak su (250 ml) ve yeterince şeker ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu karışıma isterseniz aroma olarak nane de ekleyebilirsiniz.

Limonata İçerek Hem Limonatanın Faydaları İle Sağlıklı Olabilir Hem De Keyif Yapabilirsiniz
Limonata İçerek Hem Limonatanın Faydaları İle Sağlıklı Olabilir Hem De Keyif Yapabilirsiniz

Ayrıca limon suyundan daha faydalı olan ve daha fazla vitamin içeren kabuk bölümü ise rendelenerek salata ve uygun kurabiyelere katılabilir ve bu sayede tasarruf yapılabilir.

-Reklam-

💡 Profesyonel İpucu: Limon bitkisini tüketmenin en doğal ve en güvenilir yöntemi doğrudan limon suyu olarak tüketmektir. Bu meyveyi satın alırken de solgun ve buruşuk olanlar yerine parlak ve gergin olanları tercih etmelisiniz.

Limonun Faydaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Limon suyu zayıflatır mı?

Limon portakal gibi meyvelerin aksine düşük kalorili bir yiyecektir. Bu özelliği kilo alımının durdurulmasını sağlar. Limonla beraber alınan su da vücut metabolizmasını hızlandırıp yağ yıkımını arttırmaktadır. Bu sebeple her sabah aç karna ılık limon suyu içmek zayıflamaya yardımcı olur.

Soru: Limon yağının faydaları nelerdir?

Limonun suyu, yağı, kabuğu gibi çeşitli bileşenler sonuç itibariyle limondan elde edildikleri için, limonun faydaları ile limon suyunun faydaları, limon yağının faydaları ve limon kabuğunun faydaları benzerdir. Bu sebeple her biri için ayrı bir araştırma yapmaya gerek yoktur.
Limon Yağının Faydaları Limonun Faydaları İle Benzerdir
Limon Yağının Faydaları Limonun Faydaları İle Benzerdir

Soru: Limon kanın pH'ını yükseltir mi?

Limon kendisi bir asit olmasına rağmen yapısı itibariyle ortamı bazik yani alkali hale getirir. Başka bir ifadeyle kanın pH’ını yükseltir.

Soru: Limonun zararları nelerdir?

— Limon eğer fazla tüketilirse diş eti kanamalarına yol açabilir ve sinir sistemine zarar verebilir.
— Limonu saf haliyle cilde sürmek tahrişe yol açabilir. Açık tenli kişiler dikkatli olmalıdır.
Ağızlarında yara olan ve tansiyon hastası kişilerin aşırı limon tüketmemeleri önerilir.
Limondaki asit, mide asidi, ülser ve gastrit gibi sorunlara neden olabilir.
— Gıda alerjisi belirtisi (kızarıklık, kaşıntı, şişlik, kurdeşen gibi) yaşanırsa kullanılmamalıdır.
Hamilelik ve emzirme sürecinde tavsiye edilmez.
Bağırsak bozukluğu durumunda kullanılmamalıdır.

Technogezgin.com Bilgi
Limon nedir, limonun faydaları nelerdir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı